На стільці у золотій рамці стоїть ікона з яскравою підсвіткою. На ній зображений предстоятель Російської православної церкви патріарх Кирил. Звучить музика Шуберта "Аве Марія".
"Вам куда? Это закрытая выставка!", – стримує відвідувачів світловолоса жінка.
Підіймаємось на третій поверх виставкового залу Національного заповідника "Софія Київська", де представляють колекційні ікони, приурочені до українських свят. Проект "Свята Православної Церкви" присвячений святкуванню 1025-річчя Хрещення Русі.
"Ікони несуть не лише слово Боже, а й відкривають дух тогочасного християнського народу. У роботах зображена радість, втілена у фарбах. В Україні християнських свят безліч, тому таке різноманіття робіт. На виставці об'єдналася Україна, адже представлені різні регіони – Чернігівщина, Волинь, Київщина тощо", - говорить Олена Сердюк, генеральний директор національного заповідника "Софія Київська".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві вперше презентували унікальні документи про всі міжконфесійні церкви
Глядачі повільно роздивляються експонати першого залу, де знаходяться найбільші за розміром роботи. Представлені твори зберігаються у музеях та приватних колекціях, тому майже невідомі присутнім.
"Ми звикли, що є стандарт. Туди-сюди, головка, дитинка, композиція, якийсь колорит. А тут усі різні художні твори. У кожного автора своє бачення. Дуже рідко можна побачити таку збірку. Особливо вражають закарпатські ікони", - говорить 65-річна Наталія Легіна. Одягнена у світлий костюм із яскравою брошкою у вигляді квітки.
На виставці представлено близько 150 ікон про найбільш шановані свята, що пов'язані із важливими подіями Євангельської історії, культом окремих святих.
"Ікони ми реставруємо постійно, а про свою участь у виставці дізналися кілька місяців тому. Тут представлені залишки іконостасів – маленькі уламки релігійної культури, що існувала в українських селах", – говорить співробітниця Національного художнього музею України Галина Белікова. Займається зберіганням релігійних реліквій понад 25 років.
В іншому залі група людей обговорює волинські ікони.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Софія Київська є найбільшим архівом графіті на теренах колишньої Русі"
"Подивіться, Богородиця чорними фарбами намальована, наче афроамериканка. Ці галичани що хоч понамальовують", - роздивляється ікону жінка з яскравим шарфом у квіточку.
"Це точно! Але зверни увагу, яке дороге обрамлення! Селяни раніше не жаліли грошей на Церкву", - відповідає короткострижена брюнетка.
Найдавнішими іконами на виставці є три роботи ХVІ і ХVІІ століть. Більшість робіт були знищені більшовиками, тому збережені ікони є надзвичайно рідкісними.
"Подивіться на це обличчя, – штурхає літня жінка молоду дівчину, показуючи на ікону Діви Марії з маленьким Ісусом на руках. Лице Богородиці кругле й маленьке, а ніс неприродно видовжений. – Це ж просто змалювали з якоїсь жінки! Виявляється, ікони можуть бути різними, а не такі, до яких ми звикли".
"У нас відкрито чотири зали, де представлені роботи з різних колекцій. Глядачі можуть відвідати виставку до 20 вересня поточного року", - зазначає директор заповідника.
Коментарі
2