Ексклюзиви
Субота, 16 лютого 2019 14:11

У Львові показали першу друковану книгу України
22

«Апостол» Івана Федорова, що був першою друкованою книжкою в Україні
Фото: Валерій Шмаков
Книга має 280 аркушів. Друкар працював над нею протягом року
Саме в цей день 445 років тому Іван Федоров закінчив друкувати «Апостол» у Львові
Чоловік реконструктор демонструє як друкували книги у давнину
Зараз у світі є близько 100 екземплярів «Апостола»

15 січня у Львові святкували 445-річчя "Апостола" Івана Федоровича, першої друкованої книги України .

З нагоди річниці у львівському музеї Пінзеля, що на площі Митній відкрили тематичну виставку.

"Апостол, не лише перша друкована книга в Україні, а перше видання доступною для людей мовою. Не латиною, не древньогрецькою, не польською і не німецькою. Книжка, яка удоступнила знання для простих людей, вплинула й на формування того світу, у якому ми живемо. Масове тиражування знань через книги спричинило виокремлення та усталення національних мов, зокрема української. Вплинуло на формування націй та національних держав, - розповідає директор Львівської галереї мистецтв Тарас Возняк. - Тим, що сьогодні тут зібрались саме українці, ми зобов'язані "Апостолу".

Книга зберігається у фондах Музею староукраїнської книги при Львівській національній галереї мистецтв імені Возницького. Там вона опинилася після експедиції 1968-го.

"Апостола" видали у Львові. Зберігався він у селі Лісневичі у церкві Симеона Стовпника. Нині - частина міста Пустомити Львівської області , - розповідає завідувачка відділу "Музей Книгодрукування" Віра Фриз. - Коли працівники галереї мистецтв прийшли в експедицію в храм, він був занедбаний. Там вдалось виявити 8 стародруків, які ми сьогодні також експонуємо. Серед них був і "Апостол" Федоровича. Згодом, довкола цієї книги і побудували роботу у Музеї книгодрукування у Львові".

Автор: Валерій Шмаков
  Саме в цей день 445 років тому Іван Федоров закінчив друкувати «Апостол» у Львові
Саме в цей день 445 років тому Іван Федоров закінчив друкувати «Апостол» у Львові

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українська була офіційною мовою в Литві і Молдові

Видання унікальне ще й тому, що протягом років на його сторінках читачі робили записи. Перший - датований 1574 -м. Присвячений даруванню "Апостола" у храм в Лисневичах. Другий - 1667, про виготовлення оправи для палітурки. На сторінках книги чимало "автографів", які вочевидь залишили священики та дяки храму. Дехто вправлявся в каліграфії на пустих полях книги, та залишав записки із прокльонами потенційним грабіжникам храму.

"Книгодрукування було важим та тривалим процесом. Спочатку створювались літери. Їх виливали із "друкарського сплаву" - свинця, олова та вісмута у різних пропорціях. Літери виливали у великих кількостях, адже на одній сторінці могло бути 30 літер "а" чи 58- "б" , - розповідає друкар, історичнй реконструктор Валентин Колонтай. - Тоді із них збирали шпальту. Весь текст набирали у дзеркальному відображенні на спеціальній рамі. На нього наносили фарбу "мацами". Це інструмент у вигляді шкіряної подушки, набитої кінським волосом з дерев'яною ручкою. Форми із текстом покривали папером чи пергаментом, та поміщали під прес. Іван Федорович використовував чорнила на олійній основі. Шпальта сохла кілька днів. Потім, книгу зшивали. Друкування було швидше ніж переписавання книги, але значно довше, ніж сучасні технології книговидавництва".

Автор: Валерій Шмаков
  Чоловік реконструктор демонструє як друкували книги у давнину
Чоловік реконструктор демонструє як друкували книги у давнину

Побачити першу друковану книгу України та взяти участь у майстер-класах із книгодрукування за технологіями Івана Федоровича, можна до кінця березня.

Друкар Іван Федорович 15 лютого 1574-го завершив роботу над першою надрукованою книгою на території України - "Апостолом". Протягом року працював над нею у львівській друкарні. У ній міститься церковнослов'янський переклад "Діянь і послань апостольських".

Зараз ви читаєте новину «У Львові показали першу друковану книгу України». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі