Виставка унікальних вцілілих картин розстріляного українського художника Івана Падалки відкрилася у залах музею Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури в Києві.
Експозицію художніх та графічних робіт Падалки, якого вважали одним із кращих художників Європи ХХ століття, презентували з нагоди 75-річчя від дня розстрілу митця.
"Нещодавно виповнилося 75 років із дня розстрілу Івана Падалки, Михайла Бойчука та інших. Протягом кількох десятиліть не можна було вимовляти їхні імена вголос. На щастя, у наш час проводяться нові пошуки й дослідження щодо відновлення чесного імені українських художників", – зазначила на відкритті праправнучка доньки рідного брата Івана Падалки Марія Гнілоскоренко, 22 роки.
Падалку з іншими прогресивними українськими діячами культури розстріляли за вироком Військової колегії Верховного суду СРСР 13 липня 1937 року. Покояться митці в Биківнянському лісі, де нині споруджено Меморіал пам'яті жертвам тоталітарного режиму.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві показують картини на гігієнічних "авіа-пакетах"
Загалом виставка експонується у кількох залах. Як пояснила професор Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури Лариса Скорик, у першому представлено життєпис Івана Падалки, його роботи за періодами життя, зокрема чотири етапи його діяльності. Також показано інших представників школи Михайла Бойчука.
Посеред залу – символічна інсталяції у вигляді заґратованого хреста. У другій кімнаті зображення Биківнянського меморіалу з каральними документами на художників (вироками, постановами, довідками тощо). А в третьому залі представлені роботи сучасних митців, присвячені цій темі.
Загалом на виставці експонуються оригінали вцілілих робіт Падалки з Національного музею, копії картин з архівів, окремі ілюстровані ним книги та журнали. Більшість же творів митця знищили за наказом НКВС.
На презентацію робіт репресованого художника завітали видатні українські митці, зокрема Володимир Прядка, Віра Баринова-Кулеба, Олександр Мельник, Петро Гончар та інші.
Наприкінці заходу присутнім показали скорочену версію фільму режисера Оксани Михайлової "На цвинтарі розстріляних ілюзій".
Коментарі
2