Режисер Корній Грицюк і продюсерка Анна Паленчук розпочали роботу над документальним фільмом "ЄвроДонбас". Розповість про європейську історію Сходу України.
Стрічка покликана розвінчати радянські міфи й показати, що понад 100 років тому Донбас був невіддільною складовою економіки Європи.
За словами творців, чимало міст і селищ на Донеччині й Луганщині, наприклад, Лисичанськ, Костянтинівка, Дружківка, Новгородське заснували іноземці з Бельгії, Німеччини, Англії та Франції. Наприкінці ХІХ ст. вони посеред степу побудували заводи й металургійні комбінати. Зробили регіон одним із найрозвиненіших у Європі. Більшість даних про цей період знищила радянська влада, але багато будівель того часу збережені.
Автори проєкту збирають інформацію в архівах України та інших країн. Спілкуються з нащадками європейців, які брали участь у розбудові Донбасу, та експертами, намагаючись відтворити перебіг подій тих часів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Донбасі триває війна за незалежність України - режисер фільму "Поїзд Київ – Війна"
"Я народився у Донецьку, і мені болить усе, що сьогодні відбувається на Донбасі, - каже режисер Корній Грицюк. - Хочеться не тільки повернути землякам їх історію, але й поділитися нею з усіма українцями.
На жаль, радянські та пострадянські міфи про героїв-робітників комуністичної індустріалізації, бандитів Донбасу, "жителів особливого регіону" або нащадків "царських зеків" глибоко вкорінились як міфологеми. Я впевнений, що важливо відкрити цю територію не тільки для місцевих, а змінити в цілому ставлення до неї. Це наша українська земля, яка була штучно зрусифікована, а її населенню десятиліттями нав'язували проросійські наративи.
Ми зробимо об'єктивний історичний документальний фільм. Та спробуємо знайти відповіді не тільки на питання сьогодення, але й на те, що нам робити в майбутньому".
Проєкт став одним із переможців 14-го конкурсного відбору Держкіно.
Триває пошук героїв для стрічки. Основний знімальний період заплановано на весну.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зняли фільм про примусову депортацію українців
Дебютна повнометражною робота Корнія Грицюка вийшла 2018-го. Це псевдодокументальний фільм "2020. Безлюдна країна". За сюжетом, в Україні залишилися жити 8 осіб. Решта - виїхали на заробітки.
Торік режисер презентував документальну картину "Поїзд Київ-Війна". 30 разів проїхав потягом зі столиці до Костянтинівки Донецької області, за 30 км від сірої зони. Спілкувався з пасажирами і працівниками залізниці – жителями Донбасу і переселенцями. Провів понад 300 інтерв'ю.
Коментарі