вівторок, 11 жовтня 2016 18:18

"Рибалки кидають у воду мертвих дітей, щоб задобрити водяника"- відкрилася виставка "Забобони"
15

У харківській галереї Come in відбулося відкриття виставки Андрія Хіра "Забобони".

Львівський художник Андрій Хір кілька років досліджує витоки українського фольклору та демонологію Карпат. Одним із об'єктів його художніх пошуків стали забобони. Сам митець називає цей проект "аматорською етнографією". Картини мають назви забобонів. Наприклад: "На землі є місця нечисті, де пробуває чорт. На тих місцях росте звичайно лише бузина" або "Рибаки уміють придобрюватись водяникам, кидаючи їм у воду новонароджені мертві діти і падлину".

"Я не хочу це називати дослідженням українського фольклору. Бо художник не займається наукою. Андрій у своїх роботах показав наочно дослідження справжніх науковців. Він обробляв їхні тексти. Це усна мова, зібрана на Гуцульщині, перетворена в картину. На кожному полотні знизу вишита цитата. А зверху намальоване зображення, яке їй відповідає в уяві автора", - каже куратор виставки Борис Філоненко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Сучасна хатня ікона - ширвжиток" - художник

Проект складається з шести більш як метрових полотен, ілюстрацій до артбука, самого артбука і об'єкта – скульптури. Вона називається "Бог взяв осинавця за свого першого товариша і сотворив із ним світ". Осинавцем називали чорта. У народних віруваннях є думка, що Бог усе знав і не міг нічого зробити. А чорт міг усе зробити та нічого не знав. Створити світ вони змогли лише разом. У скульптурі автор поєднав їх. Арт-об'єкт у Харкові не представлений, бо зал не відповідає потрібним розмірам.

"Це вперше Андрій із виставкою у Харкові. Поки що невідомо, як на це відреагують відвідувачі. Доки її готували, то питали себе, що ми взагалі знаємо про культуру Галичини. Хір показав міфи, які, може, неправдиві, але давно прижилися на Заході країни. Важливо, щоб і Схід хоч трохи з ними познайомився. Тоді нам легше буде зрозуміти один одного", - каже керівник галереї Come in Анастасія Леонова.

Посеред залу на дерев'яній тумбі, прикручений двома саморізами, лежить арт-бук "Забобони". У книзі зібрані висловлювання і вірування гуцулів. Один забобон розміщений на одній сторінці. Написаний шрифтом, розробленим Андрієм Хіром. За першооснову взяті тексти столітньої давнини. Також фрази, вибрані з етнографічних праць фольклористів початку XX ст.: Гнатюка, Онищука та Шухевича. На підставках стоять рукотворні маски – невід'ємна частина містичних ритуалів із прадавніх часів. Вони уособлюють образи демонів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 9 художників розмалювали завод

Проект вперше був представлений 2015 року в київському арт-центрі "Я Галерея". Потім на Книжковому Арсеналі, у Хмельницькому обласному художньому музеї та у виставковому проекті "Тіні забутих предків. Виставка".

Виставка є частиною візуальної програми культурного форуму "ПогранКульт: ГаліціяКульт". Це масштабний культурний форум, організований благодійним форумом DOFA.fund. Над проектом працювали майже 300 митців Галичини і Слобожанщини в різних напрямках: література, музика, кіно, театр, візуальне мистецтво та лекційно-дискусійна програма. Триватиме до 18 жовтня. Вхід вільний.

Нагадаємо, у харківському "Єрмілов-центрі" відбулося офіційне відкриття другого етапу форуму "ГаліціяКульт".

Зараз ви читаєте новину «"Рибалки кидають у воду мертвих дітей, щоб задобрити водяника"- відкрилася виставка "Забобони"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі