У київському кінотеатрі "Оскар" відбулася презентація фільму "Легенда Карпат" режисера Сергія Скобуна. Історико-пригодницький фільм розповідає про ватажка визвольного руху карпатських опришків в XVIII столітті. У фільмі він постає носієм національної ідеї. Уособлює закони гір і справедливості.
"Ми проводили реконструкцію будівлі в центрі Чернівців. Під час робіт знайшли вхід у підземелля. Там була арка, що вела до дубових дверей. Їх вибили і опинилися в кімнаті шість на сім метрів розміром. На стінах були полиці з пляшками з-під вина. Робітники простукали стіни, одне місце звучало глухо. Його розібрали і знайшли нішу зі скринькою. В ній знаходився лист. Тоді ми й вирішили знімати фільм про Довбуша, бо це приміщення було у власності Польського народного дому. Поляки Довбуша врешті знайшли. Й ті речі, що були у сховку мали до цього пряме відношення", - каже режисер Сергій Скобун.
Робітники простукали стіни, одне місце звучало глухо
Спершу "Легенду Карпат" планували зняти як телевізійний серіал. Робота і підготовка до зйомок почалися восени 2014 року. Перші зйомки телесеріалу відбулися 2015-го. У серпні 2017 стало відомо, що замість серіалу створять художній фільм для кінопрокату. За основу сюжету взяли легенду про те, що Довбуш у дитинстві був німим. Його на навчання забрав місцевий мольфар й зробив з хлопця справжнього воїна. Головну чоловічу роль виконав лідер гурту "Друга ріка" Валерій Харчишин.
"Одного разу зйомки зірвалися і режисер підвіз мне до Івано-Франківська. Тієї ночі мені приснився сон. Бачу маленького Довбуша, який плаче. Я його піднімаю на руки, несу й сам плачу. На тому й прокинувся. На ранок телефонує режисер, я йому розповідаю сон. Виявляється, що коли він повертався назад, по дорозі натрапив автомобільну аварію. В середині були вже не живі дорослі і ледь дихаюча маленька дитина. Він доставив хлопчика до лікарні. Якби тоді зйомки не зірвалися, або Сергій не вирішив мене відвезти, або повертався іншим шляхом — дитина могла б не вижити", - каже Валерій Харчишин.
Бачу маленького Довбуша, який плаче. Я його піднімаю на руки, несу й сам плачу
Головну жіночу роль виконала співачка Марія Яремчук. За сюжетом, її героїня – це Марічка, яка не змогла піти проти волі суворого батька і вийшла заміж за не коханого чоловіка. Але почуття взяли гору і гуцулка потайки втекла до Олекси в ліс. Останні кадри кінострічки знімали в місті Вижниця на вулиці Яремчука. У цьому ж місці батько Марії – народний артист України Назарій Яремчук в свої 23 роки знімався у фільмі "Червона рута".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стало відомо, коли вийде серіал з Харчишиним у головній ролі
"Я не знала, в якому фільмі зніматимуся. Просто подзвонили знайомі з Чернівців і запросили. Приїхала на майданчик, мене відразу вдягли в хустку, сорочку, запаску і кожух. Зайшла в кадр і дуже хвилювалася, що вийде не натурально, бо досвіду в кіно не мала. А вийшло по-справжньому. Були сцени інтимного характеру. Маю татуювання на спині. А Марічка в той час мати його не могла. Тому у сцені, де треба було знімати руки Харчишина на оголеній спині його партнерки, замість мене зіграла моя подруга Олена. А потім її чоловік випадково дізнався про це, але поставився з розумінням", - каже Марія Яремчук.
Маю татуювання на спині. А Марічка в той час мати його не могла
Гурт "Друга ріка" за участю Національного академічного оркестру народних інструментів записав у новій обробці пісню "Хто, якщо не ти?", яка стала головною музичною темою фільму.
"Я зіграв дядька Степана, наставника маленького Довбуша. Водив до мольфара в горах, де за сценарієм дорогу нам мав перейти кабан. Режисер сказав, що нічого особливого не треба, лише щоб ноги тварини торкнулися моїх грудей. Я мав впасти, а далі б підставили опудало. І головне, каже: "Не бійся, він прив'язаний". Я відзнявся спокійно. А потім за пару годин після цього бачу — кабан відірвався. На наступний день режисер каже, треба перезняти, отут і стало страшно, бо я вже бачив, як легко звільнилася тварина", - каже співак Михайло Грицкан.
Фільм презентували у рамках 70-го Каннського міжнародного кінофестивалю. Пізніше показали на іспанському фестивалі "Марбело", де стрічка зайняла друге місце у номінації "Найкращий повнометражний художній фільм". 13 березня відбудеться прем'єра в США в місті Атланта, у квітні - в Південній Кореї. Для міжнародної аудиторії 90-хвилинну стрічку, створену за мотивами легенди про Олексу Довбуша, презентують як правдиву історію українського Робіна Гуда, який відбирав у багатих, щоб віддавати бідним. В український прокат стрічка вийде 29 березня.
У рамках 70-го Каннського міжнародного кінофестивалю, який стартував у Франції, в окремому скрінер-приміщенні презентували трейлер і фрагмент екшн-фільму "Легенда Карпат" українського режисера Сергія Скобуна.
Коментарі