Центральне розвідувальне управління США спільно з британською розвідкою провело операцію, метою якої було присудження Нобелівській премії з літератури роману Бориса Пастернака "Доктор Живаго". Це було зроблено для того, щоб "поставити в незручне становище Кремль, який заборонив роман", пише лондонська газета "Таймс".
Видання посилається на книгу Івана Толстого про історію публікації роману і присудження Пастернаку Нобелівській премії у 1958 році.
"Американські агенти очолили операцію з публікації російської версії "Доктора Живаго", щоб виконати нобелівські вимоги про те, що твори повинні бути представлені мовою оригіналу. Пастернак надіслав декілька російських екземплярів рукопису друзям на Заході. ЦРУ, якому допомагали британці, викрало екземпляр з літака, який змусили приземлитися в Мілані", пише газета.
За матеріалом "Таймсу", "поки пасажири чекали дві години, агенти забрали рукопис з валізи, сфотографували його і поклали назад. Потім ЦРУ одночасно випустило російське видання в Європі і Америці".
"Вони уникнули використання паперу, який можна було б встановити як виготовлений на Заході, вибрали спеціальні шрифти, зазвичай вживані в Росії, і надрукували розділи в різних місцях, щоб запобігти попаданню їх "не в ті руки", - цитує газета Толстого.
"Члени Шведської академії були здивовані, отримавши екземпляри російського видання саме вчасно, щоб розглянути Пастернака на премію 1958 року. Через два дні після слухань, на яких він отримав перемогу, письменник направив академії телеграму, в якій відзначав, що незвичайно вдячний і вражений".
"Ще через чотири дні - під сильним натиском Кремля, - Пастернак надіслав іншу телеграму з відмовою від премії", - пише "Таймс".
Коментарі
1