27 лютого у Верховній Раді України відкриють виставку філателістичних знаків про Романа Шухевича. Її приурочать до 110-річчя з дня народження головнокомандувача УПА та 75-річчя створення Української повстанської армії.
Покажуть зразки марок із зображенням Романа Шухевича, які видавали в США, Польщі та Україні. Колекцію протягом 20 років збирає історик з Тернополя Василь Штокало.
"Марки, конверти та інші філателістичні знаки в моїй колекції займають 48 аркушів формату А3, - розповідає Василь Штокало. - Першою була марка Підпільної пошти України, яку створили члени ОУН 1949 року. Спочатку таку філателію друкували в Західній Німеччині, згодом вона почала з'являтися в Сполучених Штатах.
Створені українськими націоналістами марки не могли використовуватися для оплати поштових послуг, але в США їх дозволяли клеїти на конверти поруч із офіційними. Американцям подобалось так дошкуляти совітам. Правда, якщо подібний лист приходив до Радянського Союзу, то його відразу знищували. А відповідні органи зацікавлювалися особою отримувача".
Одна з родзинок колекції — неофіційна марка польської профспілки "Солідарність", яку видали 1987 року.
"Цей артефакт показує, що не завжди українсько-польські відносини були напруженими, - продовжує Штокало. - "Солідарність" на чолі з електриком, майбутнім президентом Польщі Лехом Валенсою виступала за вихід Польщі з-під впливу СРСР, встановлення демократії. Українську повстанську армію, литовських Лісових братів та інші антикомуністичні рухи в Східній Європі сприймали як своїх історичних однодумців і союзників. Щоб розхитувати тоталітарний режим, "Солідарність" випустила колекцію марок. З українців на них представлені Роман Шухевич та Голова проводу ОУН Ярослав Стецько".
Експозиція під назвою "Від столиці Воюючої України (ОУН-УПА-УГВР), село Бишки на Тернопіллі – до столиці незалежної України, Київ" працюватиме у Верховній Раді до 2 березня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Володимир В'ятрович видав збірку оповідань
Роман Шухевич - головнокомандувач УПА. Народився 30 червня 1907 року у Львові. Очолював галицький крайовий провід Організації українських націоналістів. У 1941-1942 роках був командиром військового підрозділу "Нахтігаль" у складі іноземних легіонів Вермахту. Був головою Секретаріату Української головної визвольної ради. Загинув 5 березня 1950 року у бою із загоном радянських спецслужб в селі Білогорщі поблизу Львова. Мав підпільні псевдо "Білий", "Дзвін", "Роман Лозовський", "Степан", "Чернець", "Чух", "Тур", "Тарас Чупринка". Посмертно нагороджений званням Героя України.
Коментарі