29 грудня 1916 року опублікували роман "Портрет митця замолоду" ірландського письменника Джеймса Джойса. Значною мірою автобіографічний.
Став першим і одним з найкращих у творчості письменника. Йдеться про молодого митця і його пізнання істини світу. Зобразив дитинство та юність, конфлікт з сім'єю, школою і батьківщиною, який знаходить розв'язання в мистецтві.
Роман належить до філософської художньої прози. 1904-го Джойс надіслав його в ірландський літературний журнал. Редактор відкинув твір з формулюванням: "Я не можу опублікувати те, що я не розумію".
1911 року в Джойса стався напад люті через постійну відмову видавців надрукувати збірку оповідань "Дублінці". Тоді він кинув рукопис "Портрета митця замолоду" у вогонь. Його врятувала сестра Ейлін.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Робота над "Амадокою" зробила "тверезішою" - Софія Андрухович
У "Портреті митця замолоду" Джойс застосовує невласне пряму мову. Ця зміна віддзеркалює зміщення оповідного центру повністю на головного героя. Події набувають такого значення, як у свідомості, і відчуваються з його точки зору. Автор вже не згадує про персонажів та місця, просто через те, що молодий Джойс і так знає їх.
Українською уперше роман переклав Ярослав Стельмах. Видали в журналі "Всесвіт" 1976-го. Окремим виданням вийшов у 2005 року в перекладі Мар'яни Прокопович.
1903-го Джойс поїхав до Парижа. Через хворобу матері того ж року був змушений повернутися до Ірландії. Після її смерті письменник поїхав до Трієсту, сучасна Італія. Там пиячив і влазив у борги. Джойс заробляв вчителюванням, журналістикою, написанням рецензій. Одружився зі своєю покоївкою Норою Барнакл.
Живучи за кордоном, Джойс писав вірші. Видав автобіографічну повісь "Портрет митця замолоду" та роман "Улісс".
Коментарі