12 липня на свято Петра і Павла лікар Ольга Богомолець запросила радомишлян на безкоштовну екскурсію до свого приватного музею домашньої ікони "Душа України", який знаходиться в історико-культурному комплексі "Замок Радомишль" на Житомирщині.
Музей домашньої ікони відкрився в листопаді 2011 року. Його фонд налічує 5000 українських ікон, які Ольга Богомолець купувала на барахолках. Співачка каже, що не бере до музею ікони в подарунок.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ольга Богомолець та Ющенко-старший відкрили музей у замку
"Понад 15 років тому, я ще комсомолка, піонерка, активістка, ішла Сінним базаром, була сльота, грудень, - згадує вона. - Переді мною в калюжі лежав образ. Я побачила очі, які дивилися просто з калюжі. Два синіх ока. Люди ступали повз цей образ. Він був понівечений, порізаний, побитий цвяхами. Я підняла його. Віддала рубль господарю. Він загорнув мені його в газету. Через рік на іншому базарі побачила образ Святого Устиміана. Дощечка була настільки чорна і закопчена, що з першого разу не було незрозуміло, чи це ікона. Купила і його. Він був майже повністю прогорілий від полум'я свічок, які перед ним стояли. Почала ходити по барахолці і розпитувати людей, що ж таке домашня ікона. Моя мама народилася в Москві. Історія нашого роду має українське, російське, польське і литовське коріння . Про українську ікону я нічого не знала. Коли образів було 5 тисяч, вони всі лежали у мене в підвалі будинку, я вирішила зробити музей. Тут немає жодної ікони, яка куплена від людей. Всі ікони куплені на барахолці. Це все — ікони-сироти, які опинилися за межею домівки і родини".
У концертному залі замку Радомишль у четвер зібралися більше ста радомишлян. Їм на свято Петра і Павла провели безкоштовну екскурсію.
"Подивіться, будь ласка, у кого квиточок обведений синеньким колом", - просить власниця музею.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Японці презентували фільм про Ольгу Богомолець й українські ікони (ФОТО)
До неї виходить 25-річний клірик Свято-Миколаївського храму Радомишля, кандидат богослов'я Сергій Чорний. Він визнаний десятитисячним відвідувачем музею. Ольга дарує йому ікону Пресвятої Богородиці Троєручиці.
"Ви знаєте, чому Богородиця має три руки?, - запитує Ольга Богомолець. - Був колись іконописець Іоанн Дамаскін. Через гоніння на християн йому відрубали руку. Уві сні йому приснилася Пресвята Богородиця і сказала: "Приклади свою відрубану руку до тіла і лягай спати". На ранок він побачив, що рука приросла. Від того часу він малював на образах Богородиці третю руку. Селяни моляться до цього образу, коли у них болять руки, значить завжди".
Замок Радомишль Ольга Богомолець добудувала зі старого млина, який купила 5 років тому. Селяни кажуть, що в музей ходять нечасто.
"Ми колись в дитинстві тут малими по млину бігали з подружками. - каже Людмила Білявська, 59 років. - Млин працював, був не зовсім закинутий. Знали, що він дуже давній. До того, як його викупили він не працював років 15. Батько робив на млині, і ми приходили тут бігать, купаться, наші батьки тут у ставку рибу ловили. В музей я прийшла вперше. Ми були у церкві на Службі Божій, і нас батюшка закликав на безкоштовну екскурсію. Раніше якось приходила, але втрапила на вівторок, а тут вихідний. Та й вхідний квиток 40 гривень. Для Радомишля, чесно кажучи, недешево. Але дітям знижки. Цілими класами ходять на екскурсії".
Коментарі