11 квітня Національному музею декоративно-прикладного мистецтва німецька сторона передала 210 писанок та 1 керамічну таріль. Культурні цінності були вивезені з України під час Другої світової війни.
"Внаслідок Другої світової війни культурне надбання України зазнало величезних втрат — понад 300 тисяч музейних експонатів, близько 51 мільйона книг, 46 мільйонів архівних справ. У 48-49 роках німці почали повертати ці експонати в Україну. До нашого музею повернули фарфор, фаянс та кераміку", - розповіла кореспонденту Gazeta.ua заввідділом науково-дослідної та експозиційної роботи музею декоративно-прикладного мистецтва Новодерешкіна Ольга.
Писанки та таріль зберігалися у приватному музеї міста Хьохштедт-на-Дунаї. Про них німецька сторона повідомила у червні 2008 року під час засідання Змішаної Українсько-німецької комісії. Музей відправив у відрядження провідного наукового співробітника Тетяну Нечипоренко.
"Шафи з писанками стояли у куточку. З одного боку висіла таріль, з іншого — фрагменти вибійок. Походження писанок визначала за інвентарними номерами. Чотиризначні числа були нанесені чорною тушшю. Писанки з такими номерами до війни зберігалися тільки в нашому музеї", - розповіла Тетяна Нечипоренко.
"Директору музею було важко розлучатися з цими експонатами. Він мені сказав: "У нас таких писанок ніколи не робили, а у вас їх повно", - додала вона.
На церемонію передачі експонатів до музею приїхав заступник міністра культури Тимофій Кохан, посол Німеччини Ганс-Юрген Гаймзьот, голова комітету Верховної Ради з питань культури і духовності Володимир Яворівський та поет Іван Драч.
"Скоро ми святкуватимемо Великдень. Для нас велика радість повернути колекцію писанок перед таким великим святом. Нам важко було розлучатися з цими писанками, та ми розуміємо, що вони стають повноцінними, коли повертаються на територію, де створювалися", - сказав Ганс-Юрген Гаймзьот.
Писанки та таріль показуватимуть усім відвідувачам музею.
Коментарі
6