Режисер Влад Троїцький та формація Nova Opera представлять Re:post-оперу LE. Прем'єра відбудеться 25 лютого до ювілею письменниці Лесі Українки.
За словами творців, LE - це дослідження простору й звуків у тісному контакті зі словом Лесі Українки. Історія про те, чим вона жила, про що мріяла і як її мрія здійснилася.
"Продумуючи проєкт, я багато читав Лесині тексти, - каже Влад Троїцький. - А також про неї, її родину, час, у який творили ці відчайдухи: Олена Пчілка, Михайло Драгоманов, Іван Франко, Михайло Старицький, Тарас Шевченко.
Ми досі до кінця не усвідомили, що саме вони заклали основи української державності. Плекали мрію про майбутню державу. Це було певною мірою бунтарство. Коли з одного боку Росія, з іншого - Австро-Угорщина, це було утопією, що реалізувалася в Україну, яку ми маємо сьогодні.
Натомість цих митців муміфікували та зробили абстрактними. Для більшості Франко - Каменяр, Шевченко - Кобзар, Леся - Мавка. Або ж іще простіше: 20, 100, 200 грн відповідно.
З формацією музикантів Nova Opera хочемо відкрити Лесю Українку для людей по-новому. Показати її живою людиною, бунтаркою, борцем. Інтелектуалкою та просвітницею, що знала багато мов та робила все для того, аби українською зазвучала світова класика. Вписувала вітчизняну культуру у міжнародний контекст".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бути Лесею Українкою: розвінчали міфи про письменницю
Поезію та переклади авторки в опері обрамили сучасною академічною музикою в естетиці мінімалізму, додали live-електроніку та архівні записи голосу Лесі Українки. Мікросцени символізують різні стани героїні - від ліричного до бунтарського.
Оперу покажуть у межах мистецького проєкту "Леся Українка: 150 імен" з нагоди 150-річчя від дня народження поетеси. Подія відбудеться у центральному атріумі Українського дому в Києві. Дійство доповнить світлове шоу та відеопроєкція, що розгортатиметься на 360° на всіх рівнях атріуму.
У виставі звучать українська, англійська та німецька мови.
Онлайн-трансляцію постановки здійснюватиме "UA: Культура".
До 28 лютого у Національному музеї Тараса Шевченка триває виставка "Історія в костюмі". Містить сценічні костюми до постановок за творами Лесі Українки. Колекцію представив Київський театр ім. Лесі Українки. У рамках проєкту також показують роботи художників - від Анатолія Петрицького до Марії Левитської.
Коментарі