8 вересня відбудеться зустріч представників Центрально-Східноєвропейських ПЕН-клубів.
Говоритимуть про те, як протидіяти російській пропаганді в регіоні.
Публічна дискусія пройде в рамках Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz. Розпочнеться о 16:30 на 3 поверсі Центрального палацу культури Чернівців, за адресою пл. Театральна, 5.
"Від 2014-го, тобто від початку неоголошеної російсько-української війни, Український ПЕН-центр намагається привернути увагу міжнародної спільноти до "гібридного" характеру цієї війни, та, зокрема, до інформаційної агресії, що здійснюється в небувалих масштабах і з небувалою інтенсивністю, - розповідає президент українського відділення міжнародного ПЕН-клубу Микола Рябчук.
Україна є головним, проте не єдиним об'єктом цієї війни, оскільки метою путінської Росії є загальна ревізія наявного світового устрою
Український ПЕН-центр вважає важливим не лише інформування зарубіжних колег про особливості російської пропаганди, а й пошук засобів і шляхів протидії її руйнівному впливові, обмін наявним досвідом і координацію зусиль. Із цією метою Український ПЕН-центр організовує, серед іншого, щорічні регіональні зустрічі керівників Центрально- та Східноєвропейських ПЕН-клубів, які обговорюють актуальні проблеми, що постають перед їхніми організаціями і письменницькою спільнотою загалом у контексті так званої "пост-правди".
Головною темою цьогорічної зустрічі має стати питання цензури, як системи офіційно санкціонованих заходів, спрямованих на обмеження доступу до тих чи тих видів інформації та можливостей їх поширення. З одного боку, загальновизнаною є потреба таких обмежень в умовах війни, а з іншого – вона вступає в колізію з підставовим для ліберальної демократії та для міжнародної мережі ПЕН-клубів за принципом свободи слова. Ситуація додатково ускладнюється ще й тим, що війна є неоголошеною, а отже, невизнаною на міжнародному рівні. І відтак усі дії українського уряду, спрямовані проти мас-медій країни-агресора та її штатних пропагандистів із журналістськими посвідченнями, що викликають нерозуміння та осуд з боку міжнародних правозахисних організацій.
Вважається, в ідеалі, що зі словом слід воювати словом, дезінформацію поборювати інформацією, брехню – правдою. Проте на практиці виявляється, що правда поширюється поволі, брехня – миттєво; правда апелює до розуму, брехня – до емоцій; правда передбачає обмірковування аргументів, брехня – провокує негайну дію. І як наслідок – сотні німців виходять на вулиці після фейку про "дівчинку Лізу", тисячі добровольців беруться за зброю на Донбасі та поза ним воювати з "фашистською хунтою", перш ніж довідaються правду про "розіп'ятого хлопчака" та "спалених живцем росіян" в Одесі".
Проте на практиці виявляється, що правда поширюється поволі, брехня – миттєво; правда апелює до розуму, брехня – до емоцій; правда передбачає обмірковування аргументів, брехня – провокує негайну дію.
Регіональна зустріч Центрально-Східноєвропейських ПЕН-клубів відбудеться за участю віце-президента Українського ПЕН Андрія Куркова, президента Австрійського ПЕН Гельмута Нідерле, членкині Німецького ПЕН Зімони Трідер, віце-президента Румунського ПЕН Каюса Добреску, члена Литовського ПЕН Антанаса Йонінаса, члена Польського ПЕН Якуба Екера та українського медіа-експерта, члена ПЕН-клубу Олексія Панича.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "На зекономлені гроші купували марки та листівки, писали в табори до політв'язнів"
Український центр Міжнародного ПЕН-клубу – громадська організація, що об'єднує письменників, перекладачів, видавців і літературознавців. Програмово опікується питаннями свободи слова і вираження, допомоги переслідуваним митцям, захисту меншин і промоції ліберально-демократичних, гуманістичних цінностей засобами літератури.
Організація діє з 1989-го. Її першим президентом був поет Микола Вінграновський. 10 вересня 2014-го українське відділення міжнародного ПЕН-клубу очолив публіцист, письменник та науковець Микола Рябчук.
Коментарі