23-27 червня в Києві триває Х Міжнародний фестиваль Книжковий арсенал. Відбувається в будівлі Мистецького арсеналу на вул. Лаврській, 12.
Працює щодня з 09:00 до 22:00. Квитки можна купити онлайн, вартість 100 грн, для студентів - 50 грн. Вхід для пенсіонерів безплатний з 9:00 до 10:00.
"Я купувала квиток, щоб у перший день прийти. Для літніх людей з 24 червня безплатно", - каже 64-річна Тетяна Кулик. Із собою носить дві великі сумки з тканини. - Щороку приїжджаю на Арсенал із Дніпра. Тут така атмосфера, якої немає ніде більше. Придбала вже тут ще одну торбинку.
"Тієї книжки, за якою прийшла, уже немає у видавництві - Олександр Стражний "Український менталітет". Розпродали й ніби вже й не буде. Автор характеризує й порівнює особливості українців з іншими народами".
У кінці холодного павільйону відбуваються виставки книжок різних держав. Експонати продавати не можуть.
"Я вам заплачу втричі більше - тільки продайте книжку, - благає працівниць ізраїльського посольства висока блондинка. - Дитині хочу купити, книжки на івриті неможливо знайти".
"Книга, которую я искал, запрещена в Украине, - каже дідусь у чорних сорочці та штанях. У м'ятому файлику носить брошурку, імені не називає. - В ней пишут о Лаврентии Берии, партийном деятеле СРСР. Он проводил чистки в армии. Из-за его бездарного руководства погибали солдаты. У нас то же самое сейчас происходит, много солдат без рук и без ног остались".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Назвали найкрасивішу книгу України
Найбільші черги біля "Видавництва Старого Лева", VIVAT і "Наш формат". Видавці кажуть, що очікували більшого ажіотажу.
"Книжковий арсенал - це для душі. Усі видавці чекали його, - каже продавчиня в різноколірній масці Вікторія Юскович. - 2019 року чоловік набрав усі позиції новинок української літератури - майже 30 книжок одночасно".
Автори презентують новинки. Влаштовують автограф-сесії та спілкуються з відвідувачами.
"Приїжджаю на арсенал учетверте. У Європі більше ніде такого немає, - розповідає українська письменниця Ксенія Фукс. Живе в Німеччині, переїхала за кордон 13 років тому, бо хотіла здобути якісну освіту. - Вакцинувалася місяць тому, щоб відвідати фестиваль. Боялася заразитися, в Україні цифри значно вищі, ніж у Європі.
Так само як і я, побувала у психіатричній лікарні
Знакові для мене книжки я відбиваю татуюваннями на тілі, - показує зап'ясток, очі стають вологими. - Сільвія Плат "Під скляним ковпаком". Авторка була феміністкою, мала нелегку долю. Так само як і я, побувала у психіатричній лікарні. На жаль, скоїла самогубство. Хочу продовжувати її справу, але переписати фінал".
Біля дитячої літератури влаштували благодійний ярмарок. Книжки тут можна купити дешевше, гроші перекажуть у дитячі будинки.
"Купили багато, тисяч п'ять гривень витратили, - гордо розповідає Марія Котова. На фестиваль прийшла разом із молодшою сестрою. - Взяла приблизно 50 книжок для себе, брата, родини. Скупилися за два роки. Довелося відкладати кілька місяців. Давно хотіла "Скандинавську міфологію" Ніла Геймана. Нарешті!".
"Велика різноманітність. У мене в червні день народження, - додає сестра дівчини в білому картузі. У руках Поліни Зубахи ледь не тріщать пакети з книжками. - Усі подаровані гроші витратила. Хотіла "Щоденник слабака" Джеффа Кінні. Ніде не могла знайти, а на арсеналі є всі 12 частин. Це смішна історія про хлопчика, який знаходить вихід із будь-якої ситуації".
Під великим білим шатром, неподалік від фонтану, відбувається перформанс. Авторки книги "Про що вона мовчить" спілкуються з жінками, актори відтворюють жіночі історії у формі імпровізації.
"Такі фестивалі створюють, щоб говорити про проблеми в суспільстві, - каже Орнелла Остапенко, одна з авторок. - Жінки в Радянському Союзі звикли мовчати. Хоч виконували чоловічу роботу, готували їсти, прибирали й доглядали дітей".
У ветеранському наметі міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна купує книжки для бібліотек Слов'янська й Маріуполя.
"Не маємо окремої бюджетної програми для популяризації книжок, - каже Лапутіна. - Але на рівні меморандумів співпрацюємо з видавництвами. Для мене це особиста подія, але радію, що можу підтримати ветеранів. Переповнює натхнення, коли бачу творчість бійців. Важливо, що є книжки для дітей, які можуть правдиво розповісти історію держави. Купила для онука таку".
"Купили вже понад 50 книжок. Найдорожчий альбом фоторобіт Дмитра Муравського - 650 грн, - розповідає мати військовослужбовця Василя Коряка - позивний "Василь Танцор" - Тетяна. - Син воював. Розповідати вже не так важко, важко було переживати. Тут є книжки про нього - мої улюблені.
Я родом із Сибіру. Там мама й брат живуть, бачимося рідко. Їздимо в гості, але пускають тільки до батьків і дітей. Спілкуватися іноді важко, багато непорозумінь. Намагаємося не порушувати тему війни".
"Колись ми були єдиним цілим. Але то було умовно, бо "ціле" підгнивало зсередини", - о 14:32 розпочинає свій виступ режисерка Ірина Цілик. Читатиме вірші разом із білоруською колегою.
Країну перетворили на концтабір
"Ми з чоловіком живемо в Австрії з листопада 2020 року через події в країні, тому змогли приїхати без перешкод, - каже поетеса з Білорусі Юлія Тимофеєва. - Але інші громадяни, які живуть в країні, не можуть виїхати. Вони вже перебувають у пастці. Білоруська злочинна влада чинить неправильно від початку. Країну перетворили на концтабір. Постійні репресії, бажання контролювати все й усіх, вистежування й затримування інакодумців.
Я намагаюся підтримувати словом, як умію. Говорю про проблеми всьому світу, щоб бачили правду. Вдячна українцям, що завжди відчуваємо підтримку. Ми можемо говорити різними мовами й однаково розуміти один одного. Приїхала сюди, дістала як поетка можливість поспілкуватися з публікою. Ірина подарувала мені свою книжку, планую придбати ще на ярмарку".
Між рядами книжок важку фіолетову валізу на колесах везуть дві жінки. Шукають книжки зі списку.
"Важко носити в руках. За чотири роки нарешті додумалися взяти валізу, - розповідає шатенка Жанна Бітюкова. - Це була геніальна ідея. З візком із магазину в метро не пустять. Тут не вистачає таких. Узяли ще не все".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Порошенки на Книжковому Арсеналі насамперед відвідали ветеранський намет
"Спеціально взяли вихідний на роботі, щоб прийти на арсенал. День виділили для того, щоб скупитися, - додає її подруга Наталія Батюкова. - Лекції не вдасться відвідати. Вони будуть завтра. Купила книжку для дитини. Для себе взяла про фотографії в Instagram. Тут представлені книжки видавництва ArtHuss, їх важко знайти. Кожне видання має неймовірні ілюстрації, можна брати на подарунок. Наприклад, книжка "Скринька зі спеціями".
"Удалося поспілкуватися з Юрієм Журавлем, але не змогла вхопити його карикатури. Ціни дещо зависокі. Не купила артбук за 700 гривень, але хотіла, - продовжує Жанна. - Найдорожча книжка коштує 350 гривень - про фемінізм. Як жінка хочу знати про свої права. Фемінізм не є ідеологією, просто в кожної людини має бути можливість вибору. Цікавлюся такими виданнями, щоб розуміти все".
Ціни дещо зависокі
Лекційні зали напівпорожні. На другому поверсі є кінозал, кав'ярня та крамнички з сувенірами від українських майстрів.
На вході в Мистецький арсенал збирається натовп. Відвідувачі дістають камери й здивовано вигукують. Уся група людей колоною йде залою.
"Тю, думала, що якийсь письменник, а це президент, - каже жінка в тонкій довгій квітчастій сукні. - Шукаю авторів, а їх не видно".
"Не думав, що зможу побачити Володимира Зеленського, - ділиться враженням вусатий чоловік поруч. - Прийшов просто погуляти, люблю класику й купую її дешево на книжковому ринку "Петрівка".
До видавців підходить президент разом із першою леді. За ними - високі й статні охоронці носять пакети з придбаними гарантом книжками.
"Подобається книжка "Империя должна умереть", - каже Зеленський. - Про ту саму… Історії схожі, хоча, здавалося б, стільки років минуло.
- Кожна жінка має свою "особисту" книжку, - розповідає Олена Зеленська. - Для когось - Державні будівельні норми, для когось - Біблія, книжка про Мішель Обаму. Я не можу назвати свою улюблену, бо різні періоди в житті бувають".
- Багато читає моя дружина, - додає президент.
- Думаю, що якась із книжок, які купила сьогодні, буде улюбленою, - підсумувала перша леді.
Гарант купив "Справу Василя Стуса", "Буремну хвилю", Зеленська - книжку Мей Маск і "Думай і дій, як кіт". Усі видання купили за власні гроші.
"Люблю спілкуватися з людьми, які мене розуміють, - каже менеджерка з продажу VIVAT Аліна Чворун. - Вони також люблять читати, розмовляємо однією мовою. На фестиваль приходять круті люди, інтелігентні. Раніше здавалося, що живу в інформаційній бульбашці, але вона виявилася більшою".
На вході під вечір утворилася черга. Сайт для купівлі квитків перестав працювати.
Програма Х Книжкового арсеналу містить 260 подій - концертів, лекцій, дискусій. Фестиваль можна відвідати як наживо - у Мистецькому арсеналі з 23 до 27 червня включно, так і онлайн.
2019 року лондонська "International Publishing Industry Excellence Awards" визнала Книжковий арсенал найкращим літературним фестивалем року.
Фокусна тема Книжкового арсеналу 2021 - "Оптимісти й скептики".
Коментарі