Наші письменники погано генерують сенси й не встигають за життям.
Так вважає літературний критик Юрій Володарський. Висловився про стан української літератури сьогодення під час дискусії "Присмерки інтелекту, панахида за сенсами. Сучукрліт за доби постправди" на 26-му Book Forum у Львові, пише журнал "Країна".
"Нам катастрофічно бракує реалістичної літератури, - каже Володарський. - Немає великих романів. Іноді з'являються "большие" романи, але не варто їх плутати з "великими". Коли до останніх зараховують "Музей покинутих секретів" Оксани Забужко, мені стає ніяково. Так, об'ємний твір, там якісь важливі речі, але література це посередня. Втім, до канону все одно потрапить.
Насичений сенсами роман – рідкість в українській літературі сьогодення.
З'явився феномен – "Добрі новини з Аральського моря" Ірени Карпи. Історія чотирьох українок у Парижі. Я його прочитав і задався питанням: а де тут взагалі хоч якісь сенси? Щоб розповісти, про що ця книжка, мені довелось би переказувати сюжет. Літератури там немає. В одній фразі Володимира Рафєєнка краси й сенсу більше, ніж у всьому 600-сторінковому творі Карпи. У нас біда в нездатності створювати книжки, присвячені якійсь темі, а не оповідку історій. Не те, щоб роман має просувати якісь ідеї. Але коли там ідеться лише про те, що поїли й поносили та як потрахалися, – мабуть, цього трохи замало".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Хороша вєщ, нада брать" - Карпа розповіла про свій роман
26-й літературний фестиваль-ярмарок Book Forum тривав у Львові 18-22 вересня. 820 презентацій, дискусій, творчих зустрічей відбулося в понад 30-ти локаціях міста. Захід зібрав більш як 1000 українських та іноземних спікерів - письменників, науковців, культурних діячів.
Коментарі