180 робіт ув'язнених представили у столичному музеї Івана Гончара. На виставці "Переображення Господньою Любов'ю" зібрали роботи авторів зі слідчих ізоляторів, колоній для неповнолітніх, жіночих і чоловічих в'язниць. Серед учасників є 16-річні, але переважають віком до 30 років. Вони пишуть і вишивають ікони бісером, малюють пейзажі й натюрморти, різьблять по дереву.
Матеріали для творчості збирали волонтери Української греко-католицької церкви. В'язні надсилали їм листи з проханнями, що саме потрібно. Їм пересилали бісер, дерево, фарби. На виставці можна купити картини.
— Люди цікавляться, резервують роботи. Потім обговорюємо ціну. Картини коштують від 500 гривень. Якщо це щось простіше — 300, — розповідає волонтер в'язничного служіння Мирослава Козачок, 22 роки. — Маємо розуміти, скільки праці туди вклали. Якщо це різьблення, продати його за смішні гроші — неповага. А ці люди потребують насамперед того, щоб їх визнали. Є в нас роботи, де тільки рамка може коштувати 400 гривень.
Із 18 березня організатори збирали пожертви на призовий фонд виставки — 18 тис. грн. У серпні журі відібрало 20 кращих робіт.
— Більша частина авторів — неповнолітні, жінки. Ходять, як жебраки: мають роби, порвану білизну, худенькі черевики на холодний сезон, проблеми зі здоров'ям, — каже отець Костянтин Пантелей, 44 роки. Він сім років працює з ув'язненими в місцях позбавлення волі. — Діти з глибинки найчастіше потрапляють за ґрати ні за що. Я помітив, що хлопець у колонії йде, накульгуючи. Запитую: "На футболі забив ногу?" — "Та ні. У мене половини ноги немає. Електричною дугою високовольтної лінії спалило все до коліна, коли я знімав мідь із високовольтних ліній. За це і сиджу". Хлопцеві дали п'ять років. Часто крадуть мобільні телефони, велосипеди, вартість яких незначна. Дітям дають за це три роки. На півдні і сході України районні суди дитину можуть посадити з першого разу. Без вивчення обставин. Знаю випадок: старші приятелі напоїли хлопця і хотіли зґвалтувати. Він, обороняючись, став співучасником убивства. Йому як співучаснику дали "десятку". Традиційна відповідь адвоката: "Мені нічого додати". За ґратами людина втрачає найцінніший Божий дар — свободу. Тяжкі злочини, навіть убивства, дуже часто спричиняють щире каяття злочинців. Значно рідше каються наркомани. В'язням важко сказати "пробач" словами. Мистецтво — той шлях, який допомагає їм у цьому. Водночас це арт-терапія.
Найчастіше в'язні малюють ікони. Зображають Богородицю фарбами та за допомогою різьби по дереву. 30 найкращих робіт організатори виставки планують повезти до Німеччини, на виставку "Півквадратного метра свободи". Виставка в музеї Івана Гончара триватиме до 26 серпня.
Коментарі