понеділок, 03 квітня 2006 15:06

Юрій Григорович розривається між Києвом і Віднем

Автор: фото: Андрій ЄЛОВІКОВ
  Балетмейстер Гранд-опера Олів’є Пате – учень Сержа Лифаря
Балетмейстер Гранд-опера Олів’є Пате – учень Сержа Лифаря

2 квітня в Національній опері почався VI Міжнародний конкурс балету імені Сержа Лифаря.

16-річна кореянка Ма Йонг Хьо бере участь у конкурсі вдруге. Ми сидимо в хоровій залі Національної опери, де артисти тягнуть жеребки. 118 конкурсантів — молодшої та старшої категорії — підходять до столу і, як на екзамені, вибирають квитки з номером свого виступу.

У Йонг Хьо — 21-й номер. Питаю, чи вона задоволена.

— Так, — відповідає. — Бо виступати першою — страшно. А якщо остання — сидітимеш, як на голках.

— Чому ти приїхала на цей конкурс?

— Я закохана в школу українського балету. У моєму місті Фантю гастролювала київська опера. Я дві години сиділа наче заворожена. І попросила маму відпустити мене в Київ. Уже п"ять років навчаюся тут у хореографічному училищі.

Після жеребкування конкурсанти побігли репетирувати на сцену. Стіни в коридорах і навіть рампи завішані афішами з портретом видатного українського хореографа Сержа Лифаря. Цей танцівник дружив із Гретою Гарбо, Чарлі Чапліном, Пабло Пікассо. Українець за походженням, Лифар 30 років очолював балет Гранд-опера в Парижі. 1956-го президент Франції Шарль де Голль вручив Лифарю найвищу хореографічну нагороду — прикрашений діамантами "Золотий черевичок". В"їзд до України йому був заборонений. На камені його могили на цвинтарі Сен-Женев"єв де Буа під Парижем написано: "Серж Лифар з Києва".

— Саме через цей "Черевичок" дружина Лифаря Ліллан Аллефельд не приїхала до Києва, — розповів "ГПУ" начальник міського управління культури Олександр Биструшкін, 56 років. — Кілька років тому Аллефельд привезла цю нагороду в київський музей історичних коштовностей. І так застудилася, що вже не виїжджає із Франції.

В Україні чоловічий балет дуже виріс

Зате до Києва приїхав учень Сержа Лифаря, балетмейстер Паризької Гранд-опера Олів"є Пате.

— Я познайомився з Лифарем ще дитиною, — пригадує він. — Сергій Михайлович якось наступив мені на ногу у вузькому коридорі Гранд-опера. А пізніше став моїм учителем. Лифар забороняв захоплюватися його талантом, був дуже скромним і щедрим.

Перед від"їздом в Україну Олів"є бачився з дружиною Лифаря:

— Я хотів поставити знаменитий балет Лифаря "Міражі" для концертної програми конкурсу, — зізнається Пате. — Але Ліллан заборонила. Бо Жюльбер Майєр — художник, який оформлює цей балет, десь у Європі, і не зможе приїхати в Україну. Натомість Ліллан запропонувала поставити 15-хвилинний балет Лифаря "Ранкова серенада". В ньому задіяні солісти та артисти балету Національної опери. Також, — додає Пате, — Ліллан виділила по $1 тис. — премії для найздібніших українських танцюриста і танцюристки.

Із Франції приїхав друг Сержа Лифаря, 81-річний танцівник Володимир Скуратов (справжнє прізвище — Пусенко). 1946 року він уперше станцював "Ранкову серенаду" в Монте-Карло. Зараз Скуратов живе в маленькому містечку біля Парижа.

— Я мріяв приїхати в Україну, — розповів він "ГПУ". — Нарешті це здійснилося. У конкурсі я не судитиму, — заперечно махає руками. — Я хворий, недобачаю. Краще з Олів"є Пате сходжу на екскурсію в Лавру.

Незмінний голова журі — колишній головний хореограф Большого театру, а тепер Краснодарської опери 74-річний Юрій Григорович. Це він узяв на роботу балерину Анастасію Волочкову, коли її звільнили з Большого театру. Минулого року в Парижі Григоровичу присудили балетну премію "Людина XX століття".

— У Австрії краснодарський балет ставить мої версії балетів "Корсар" і "Лебедине озеро", — розповів Григорович "ГПУ". — Тому в понеділок я лечу до Відня, а у вівторок мушу повернутися. Не можу ж я пропустити конкурс! Я в захопленні від молодих виконавців. В Україні чоловічий балет дуже виріс. От і прем"єру моєї вистави "Золотий вік" у Росії блискуче станцював киянин Дмитро Матвієнко.

Конкурс триватиме тиждень. 9 квітня в Національній опері нагородять  переможців. Гран-прі становить $5 тис. Перша премія (старша група) — $4 тис., друга — $3 тис., третя — $2 тис. У молодшій групі, відповідно, — $2 тис., $1,5 тис. і $1 тис. Найкращий хореограф отримає $4 тис., друга премія за хореографію — $3 тис., третя — $2 тис.

Зараз ви читаєте новину «Юрій Григорович розривається між Києвом і Віднем». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути