Двадцять п"ять років тому харків"янка Алла Халіна познайомилася з болгарином Чавдаром Георгієвим.
— Його, як відмінника, перевели з Софії в наш інженерно-економічний інститут, — розказує Алла. — На танцях Чaвдар запросив мене. Через рік одружилися, а 1981 року поїхали в Болгарію.
У Софії вони почали видавати журнал "Смачний світ". У власному видавництві надрукували півсотні книжок з анекдотами. Їхні написані аквареллю карикатури купують по $300 колекціонери з усього світу. Третього липня подружжя Георгієвих влаштувало в столичному Фонді сприяння розвитку мистецтв на вулиці Фролівській виставку карикатур "Вигнані з раю" — про явища, які не пустили б на небо.
У центрі — карикатура на Майкла Джексона. Він зображений в позі святої з дитям на картині Леонардо да Вінчі "Мадонна Бенуа".
— Карикатура з Майклом Джексоном після звинувачення співака в педофілії друкувалася в американських газетах, — розповідає Алла, брюнетка років 50-ти в спідниці кольору сухої трави, чорній блузці та шльопанцях. — Нам телефонував його представник, казав, що Джексон образився, але до суду не подав.
На іншій карикатурі чоловік у смокінгу та жінка у вечірньому вбранні сидять в ресторані. По столу ходить офіціант і наливає вино.
— Це типова для України та Болгарії ситуація, — зазначає пані Алла. — Хочемо бути на іншому рівні, але ще не розучилися ходити по столах.
Човдар — сивий, із сережкою в лівому вусі — цікавиться, чи не хочу я купити картини.
За великою, як стіл, бляшанкою сидять товсті коти і ділять рибу
— Сто доларів, — робить знижку. І підводить до своєї улюбленої картини "Круглий стіл". На ній за великою, як стіл, бляшанкою сидять товсті коти. І ділять рибу.
— На іншому варіанті, — каже Човдар, — зображені конкретні президенти країн.
— Там лесбіянка? — бабця з яскраво намальованими губами показує карикатуру, де чоловік зазирає в шафу дружини, а там — гола жінка.
— Так, — кивають головами обоє. — Нові тенденції.
— Дорослі люди, а х... зна чим займаються, — кидає бабуся й відходить.
— Карикатура показує, яка людина насправді, — зауважує Чавдар і замовкає. У сусідній залі болгарка українського походження, 20-річна Марія Чанева співає неофіційний гімн Болгарії "Хубава сі, моя горо". Алла пускає сльозу і цілує Марію.
Ввечері карикатуристи поїхали до Харкова. Звідти відлетять у Софію.
— Лишили дома дочку Анджі. Вона справжнє дитя, хоча їй уже двадцять і Анджі — відома поп-співачка, керує школою сучасного балету, — каже Алла.
Виставка Алли та Човдара Георгієвих триватиме до 11 липня, з 10 до 17, вхід вільний.
Коментарі