Відкриття 35-ї "Молодості" відбулося минулої суботи в столичному палаці "Україна". Хоча призначили його на 17.00, гостям радили зайняти місця вже о 16.30.
Хвилин за десять після цього якась пані в зеленому запросила "всіх добре одягнених гостей" спуститися з балкону в партер, бо "там багато вільних місць, а це зніматиме телебачення!". Мабуть, то був найцікавіший момент у відкритті фестивалю. Бо все інше пройшло без несподіванок: й увертюра з опери "Тарас Бульба" у виконанні симфонічного оркестру, і виступи президента Віктора Ющенка та інших поважних гостей.
Відкрив фестивальну програму фільм Романа Поланського "Олівер Твіст". Публіці сподобалося, хоч у залі не було жодної дитини. Батьків, мабуть, налякали чутки про нібито "надмірну" любов режисера до дітей.
Поланський сказав, що вирішив зняти фільм після того, як показав синові "Піаніста". "Це ж не дитяче кіно", — розчаровано прокоментував хлопчик.
Конкурсна програма "Молодості" представлена студентськими фільмами, дебютними повнометражними та короткометражними картинами. У рамках фестивалю також пройдуть позаконкурсні покази: панорама українського кіно 2004—2005 років, французьке кіно сьогодні, нове російське кіно, німецький бульвар, балканський фокус, по той бік соцреалізму, шведські регіональні фільми.
Якась пані в зеленому запросила "всіх добре одягнених гостей" спуститися з балкону в партер
Картини, що демонструються як "Особливі події", визнано епохальними в розвитку кіномистецтва. Це не завжди шедеври, але свого часу кожен із них чимось зачепив, вразив глядачів. Однак цих стрічок не стосується основне правило фестивалю — на нього можуть потрапити тільки фільми, зняті цього року або торік.
З азіатських картин на фестивалі вирізняються "Блукаюча фортеця" та "Натягнута Тятива" — романтичні й філософські, сповнені східного колориту. Після закінчення фестивалю вони залишаться в прокаті.
Фільм поляка Єжи Гофмана "Україна" так само крутитимуть у кінотеатрах принаймні до кінця року. На зйомки Гофмана надихнула книга Леоніда Кучми "Україна — не Росія".
До числа конкурсантів потрапив фільм українця Ігоря Стрембицького "Подорожні", що навесні завоював "Пальмову гілку" на Канському фестивалі. Картина дуже специфічна. Настільки, що на Батьківщині, впевнені експерти, жодного призу не матиме.
А от фільм ще одного нашого земляка Олександра Муратова "Татарський триптих" заслужив багато компліментів. У фільмі задіяні непрофесійні актори, які додали картині виразності та реалістичності.
Купу фільмів представили росіяни. Всі вони якоюсь мірою — про самотність і фаталізм. Особливо хвалять картину Олексія Учителя "Космос як передчуття". У ній йдеться про хлопця, що мріяв полетіти в космос. І одного дня, в електричці, він розповів про це молодому Юрію Гагаріну.
Якщо російські фільми подібні, то французькі дуже різняться. Головна тема, звичайно — кохання й пристрасть. Але жанри та сюжети надзвичайно строкаті.
Фестиваль триватиме до 30 жовтня. На фільми "Молодості" деякі столичні кінотеатри продають більше квитків, ніж на розрекламовані американські стрічки.
Коментарі