У столичному будинку природи показують картини 43-річної киянки Олени Журавської. Вона їх робить із риб"ячих кісток. Рибу ловить у ставу біля хати матері. На її картинах — зуби щуки, кістки товстолобика й очі кільки.
— Почала робити їх шість років тому, — розповідає Олена. — Ця техніка не нова. Проте сама придумала скручувати кісточки. Вони після цього стають схожими на вусики рослин.
Робота над картиною триває більше місяця.
— Рибу треба зварити, розібрати, висушити та посортувати кісточки. Буває, довго варю, щоб весь жир вийшов. А кістки товстолобика переварювати не можна, бо розщеплюються. Оце очі кільки, — показує на полотно зі стеблом гороху. Горошини зроблені з риб"ячих очей. — Кажуть, що в перлів є період розпаду, а от кістка вічна.
У дитинстві Олена любила викладати композиції зі старих ґудзиків і намистин.
— Такого добра в нас вдома повно було. Цілий день могла сидіти на ліжку і викладати орнаменти. Пластмасову мозаїку не любила, бо там узори виходили однаковими.
Рибалити майстриню навчив її батько.
— Жінки — кращі рибалки, ніж чоловіки. Моя мама живе у селі Старосілля Черкаської області. У неї город виходить до ставу. Торік я піймала 3,5-кілограмового сома. Мама аж розплакалася. Спитала, чи можна їй з"їсти голову. Я дозволила.
Кігті півня із зубів щуки
Підходить до картини з трьома колосками. Каже, що викладала їх лежачи.
— Я люблю так працювати. Удома зсунула два ліжка. На одному лежать кістки, на другому — клею картини клеєм ПВА.
Свої роботи майстриня не продає.
— Я їх колекціоную, вже назбирала на виставку. Але приїхала жінка з Махачкали на мою виставку. Ну, як було їй роботу не продати? Я зразу ж зробила копію, вона ще краща вийшла! Ціную кісточки з дірочками. Вони схожі на листочки, потріпані вітром.
У кутку висить картина із зображенням півня. Його кігті Журавська зробила із зубів щуки.
— Усі деталі покриваю перламутровим лаком. Його теж роблять із риб"ячої луски.
Коментарі
3