З 9 по 13 вересня у Львові тривав 22-й Міжнародний книжковий "Форум видавців". Свою літературу представили 87 видавництв. Приїхали учасники з 22 країн. Серед них — польський письменник Марек Б'єнчек, британський нейрохірург Генрі Марш, уперше був китайський поет Бей Лінг. Країною-гостем цьогорічного заходу стала Франція. Центральною темою — "Культура проти пропаганди".
У четвер, 10 вересня, між стендами на другому поверсі в палаці Потоцьких ходить 76-річний Альфред Портер, авіатор і письменник із Лондона. На форум привіз свої книжки — "Довге літо в Ізраїлі", "Жінка в мені" та "Руслана".
— Багато видань хотів би тут купити. Але в літаку обмежена вага вантажу. Сюди свої книжки пересилаю завчасно, — говорить ламаною російською. — 12 років тому був у справах у Львові, коли відбувався форум. А я саме шукав видавців. Донеччани зацікавилися моєю творчістю. Та вони дуже неграмотно видали книжки, не дали можливості внести правки після свого редагування. Але це — в минулому, я перевидав твори. Чотири роки тому згадав про львівський форум. Тепер жодного не пропускаю.
Україна дуже змінилася — війна, біднота, — продовжує британець. — Люди довго вагаються, перш ніж купити книжку, їм навіть 50 гривень віддати важко. Хоча Львів — це місто мистецтва.
Біля стенду видавництва "Фоліо" розглядає книжку "Іловайськ" Євгена Положія.
— Я — на українському боці. Росія — велика країна із сильною літературою, культурою. Путіни приходять і йдуть, а Росія залишиться. Коли ця мерзота зникне, стосунки між Росією й Україною налагодяться. У Лондоні теж є розкол щодо погляду на цей конфлікт. "Ватники" кажуть: Путін — велика людина, яка підіймає Росію з колін. З яких колін, коли вона стрімголов летить у сміттєве відро? В Україні хоч якісь позитивні зміни відбуваються. Приємно вразила поліція — ввічливі дівчата і хлопці у гарній формі. Нагадують англійську. У Лондоні поліціянти ходять без зброї. Бігають дуже швидко, реагують моментально. І у вас так навчаться.
Одеситка 45-річнаТетяна Стефанишина роздивляється дитячу літературу на стенді видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" на першому поверсі. Підіймається сходами вище. Читає програму форуму — підкреслює олівцем презентацію книжки британського нейрохірурга Генрі Марша "Історії про життя, смерть і нейрохірургію".
— Я во Львове впервые. За всю сознательную жизнь такого душевного состояния, как здесь, не переживала. Хожу улицами и чувствую, что растворяюсь. Город напоминает Прагу. Правда, еще немножко не дошлифованную. Вчера весь вечер смеялась, когда в центре увидела Мазоха (пам'ятник австрійському письменнику Леопольду Мазоху. — "ГПУ"). Очевидно, он должен быть в Одессе, это очень похоже на наш стиль. Люди — открытые, вежливые. И главное: здесь никто не кусается, как нас пытались убедить.
Займаюся декупажем (декупаж — техніка декорування предметів. Малюнок або орнамент із різних матеріалів наклеюють на поверхню і покривають її лаком. — "ГПУ"), побачила новинки. Тут нормальні ціни — книжка з рукоділля — до 100 гривень. Така ж вартість кулінарної з рецептами. Журнали — по 16–18 гривень.
32-річна Тетяна Самойлова виходить із залу після презентації книжки Тараса Березовця "Анексія: Острів Крим. Хроніки "гібридної війни" у п'ятницю, 11 вересня. Гортає сторінки з автографом автора, зітхає. Говорить російською:
— До Львова із Сімферополя перебралися у березні торік. Відтоді мені пече у грудях, — червоніє, голос переривається. — Із програми виписала події, що стосуються півострова. Питання анексії зараз усе рідше порушують, про нас потроху забувають. У Криму залишилася бабуся з дідусем. Обом — під 80. На референдум не ходили, в Росію не просяться, але й виїжджати не хочуть. Днями дід дзвонив: мусить прийняти російське громадянство. Бабця захворіла, "швидку" викликав. Коли почули, що з українським паспортом, відмовилися везти до лікарні. У них у попередні роки щоліта відпочивальники жили. Цьогоріч нічого не заробили — нікому було кімнату здавати.
Мені у Львові добре: знайшла роботу, винаймаю квартиру, діти — в садочку. Але я хочу додому.
О 16. 00 за вхід на форум львів'янка 28-річна Ірина Марко платить 20 грн.
— На форум ходжу, аби авторів побачити, — каже Ірина. — Дивишся, Марія Матіос пішла, торкнешся Юрія Винничука, попросиш автограф в Андрія Любки — і настрій покращиться. Швидше з роботи сьогодні пішла, аби сюди прибігти. Хочу на шосту до Леся Подерв'янського встигнути (презентував збірку "Африка, сни". — "ГПУ"). Бо завтра їдемо з родиною картоплю копати, — поглядає в бік, де дружина президента Марина Порошенко із трьома дітьми дає коментар журналістам.
Торік на форумі можна було купити книжку за 60–70 гривень. Тому із сімейного бюджету виділила 600 гривень: 200 — собі на книжки, 200 — чоловікові, на 200 думала дитині купити. Але ціни зросли, у цю суму не вкладаємося. Мені припав до душі 4-томник "Пастирських послань" Андрея Шептицького. Але не куплю, бо півтисячі коштує. Мабуть, візьму собі книжку Надії Савченко, чоловік хоче "Аеропорт" Сергія Лойка, а доньці — дитячу "Біблію". Там притчі гарно ілюстровані.
Досі була одна скарбничка, куди відкладали гроші на літній відпочинок. Тепер ще одну матимемо — на Книжковий форум.
У суботу, 12 вересня, тернополянин 30-річний Андрій Кошинівський у військовій формі йде за руку з нареченою 22-річною Аллою. На шевроні емблема — "128 гірсько-піхотна бригада". При вході пару перевіряють металошукачем. Хлопець платить 40 грн. На сайті Форуму видавців написано, що вхід для учасників АТО, їхніх родин, пенсіонерів і дітей безкоштовний.
— На 20 гривень не збіднію, — усміхається. — Ще не встиг освоїтися, тиждень тому з АТО повернувся. Був на Дебальцевському напрямку. На Донбасі не вибираємо, що читати — беремо все, що волонтери передають. Зараз не читаю ні книжок, ні газет. Шукаю позитиву: дивлюся мультфільми, увечері — якусь комедію. Мозок відпочити хоче.
— На форум приїхали за книжкою Винничука "Аптекар". Та вона 120 гривень коштує. Це багатенько, — каже Алла.
За чотири дні захід відвідали близько 50 тис. людей.
4200 гривень коштують 4 кв. м. стенду на Форумі видавців у Львові. Якщо замовник забронював їх до 15 червня — обійшлося на 400 грн дешевше. За таке ж місце з розеткою треба викласти на 200 грн більше. Переможці номінації "Найкраща книжка року" отримують знижку на участь у Форумі наступного року.
987 книжок зібрали волонтери для поранених бійців АТО на книжковому Форумі.
350 письменників та поетів з'їхались на 22-й Форум видавців презентувати свої твори.
21 презентацію книжки "Аптекар" мав письменник Юрій Винничук на цьогорічному Форумі видавців — найбільше серед авторів.
Коментарі