23 серпня київському мультиплікатору Давидові Черкаському виповнюється 75 років.
— Насправді ювілей я святкував торік, — пояснює Давид Черкаський. Спілкуємося російською. — Перед війною мода була записувати хлопчиків на рік пізніше. Може, щоб до армії рано не йти.
Сідаємо на лавочку в парку на вулиці Костельній. Черкаський показує на будинок N8.
— Там син художника Радни Сахалтуєва Адріан відкрив анімаційну студію. Розкрутилися, рекламу для "Живчика" роблять. Незабаром за ігрові фільми візьмуться.
А ви щось нове робите?
— Із Сахалтуєвим намалювали героїв для московського мультсеріалу "Зоряні рятівники". Я — художній керівник проекту. Стежу, щоб вони в Москві ні на крок не відійшли від сценарію. Ідіотська посада.
"Зоряних рятівників" створюють за мотивами незакінченого фільму Черкаського про піратів "Скажені макарони". У ньому режисер поєднав гру акторів і мальованих персонажів.
— 1992-го там знімалися Армен Джигарханян, Олександр Філіпенко, Мамука Кікілашвілі та Семен Фарада. Лишалося промалювати персонажів, але закінчилися гроші. Не все мене задовольняє. Наприклад, Рим, який знімали в Лівадійському палаці, міг бути яскравішим. Все одно планую його використати. Називатиметься фільм "Діамант Клеопатри".
Американці викупили в мене права на "Острів скарбів"
До Москви на постійну роботу не запрошують?
— Колись на "Союзмультфільм" запрошували. Але навіщо з Києва їхати? З Москви самі до мене навідаються. Нещодавно приїхав хлопець, який хоче робити мультик "Старий Хоттабич". Я йому вималював сценарій та героїв. Не заплативши грошей, він зник. Але судитися не буду.
Ваша дружина Наталя Марченкова — мультиплікатор. Вона щось знімає?
— Наталя на держзамовлення мала робити повнометражку про козаків, диявола та відьом. Але все заглухло, бо гроші пішли на вибори.
Скільки коштують зйомки хорошого мультфільму?
— Мільйони зо два доларів, — припускає Черкаський. — А краще — п"ять. В Америці може і 100 мільйонів бути. Мені колись зателефонував продюсер зі Штатів. Запитав, за скільки я створив свій "Острів скарбів". Коли я сказав про 200 тисяч ще радянських карбованців, він знітився. Американці викупили в мене права на "Острів скарбів", дублювали його англійською, вирізали епізоди з живими акторами та написали свою музику. Я його в Інтернеті бачив. Гірше, ніж у мене було.
У якому стані українська анімація нині?
— Пластилінові мультики Степана Коваля — це просто здорово. А державна студія потихеньку помирає. У Херсоні якийсь хлопчик робить гарну тривимірну графіку. Таку техніку я не дуже люблю. Це модно, але дорого. Деякі аніматори виїхали за кордон. Сергій Кушнерьов на якомусь заводі працював, потім влаштувався на "Київнаукфільм". А тепер його на американську студію Волта Діснея переманили.
Авторські гонорари отримуєте?
— Мої фільми щодня по якомусь телеканалу крутять. Але грошей не платять. Не заплатив і "Кіндер-сюрприз" за те, що наших героїв у своїх яйцях використав.
Перед виборами стають модними політичні мультики. Вам таке пропонували робити?
— Я роблю передвиборні ролики для Партії зелених. Це ж нормальні люди.
1932, 23 серпня — Давид Черкаський народився в м. Шпола на Черкащині в родині заступника наркома юстиції України
1955 — після Київського інженерно-будівельного інституту працює в "Проектстальконструкції"
1959 — влаштовується мультиплікатором на "Київнаукфільм"
1964 — зняв перший фільм "Таємниця чорного короля", премія за кращий дебют на фестивалі в Бухаресті (Румунія)
1977 — одружився з мультиплікаторкою Наталею Марченковою; 1986-го з нею розлучився, але досі живуть разом
1978 — народився син Олександр, телережисер
1992 — закінчилися гроші на фільм "Скажені макарони"
2007 — ілюстрував книгу Олександра Меламуда "Не камасутра"
Зняв мультфільми "Пригоди капітана Врунгеля", "Острів Скарбів", "Лікар Айболить"
Коментарі