У столичному видавництві "Темпора" вийшла друком найдавніша копія конституції Пилипа Орлика, або "Договорів і постанов". Документ знайшов київський історик 26-річний Олександр Алфьоров. До кав'ярні "Купідон" він прийшов із примірником видання червоного кольору.
— У радянські часи про гетьмана Пилипа Орлика і його конституцію важко було почути щось позитивне, бо він був продовжувачем політики Івана Мазепи, — розповідає. — До цього часу українці не бачили оригінальної копії конституції Орлика. Вона була написана діловою мовою гетьманства — староукраїнською. У ній переважно йдеться про боротьбу проти московського ярма. Документ, який я знайшов, датований 1780-ми. Його сторінки розділені на дві частини. На більшій — текст конституції. Менша половина — поле з перекладом на російську мову малозрозумілих староукраїнських слів.
У сучасному виданні знайденої конституції дали фотокопії кожної сторінки, розшифровку тексту документа друкованими літерами та переклад зі староукраїнської на українську мову.
— Копію конституції я знайшов 2008 року в Москві в Російському державному архіві давніх актів, — каже Алфьоров. — Там зберігаються документи від доби Великого князівства Московського до Жовтневої революції. У складі цього архіву є пару відділів, присвячених українській історії. Щоб люди менше лапали старі книги, використовують копії документів на плівках. Їх можна брати в оренду.
Плівки з конституцією Орлика Олександр орендував на три місяці. Каже, на знахідку одразу зреагували політики.
— Було кілька неприємних дзвінків. Представники політичної сили, яка зараз при владі, сказали: "Давайте конституцію нам. Ми її, де треба, прилаштуємо. Ви ж патріот! Станете відомим". Також була пропозиція видати конституцію у шкірі й золоті, яка коштувала б 3–5 тисяч гривень. Я хотів, щоб книга була недорогою, аби якомога більше людей її побачили. У ній видно, як тогочасні проблеми співпадають із теперішніми — соціальна незахищеність, закони діють на користь корупції. У першій статті конституції Орлика йдеться, що Україні треба мати єдину церкву.
Коментарі
1