Російському балетмейстерові Ігорю Моїсеєву 21 січня виповниться сто років. У вівторок його Московський академічний ансамбль народного танцю виступив у Національній опері України.
Ігор Моїсеєв народився в Києві. Його батько — юрист за фахом — мав тут практику, але жив переважно в Парижі. Зовсім маленьким Ігор переїхав з батьками до столиці Франції, а в 14 років — до Москви. Там він почав брати уроки танцю в колишньої балерини Большого театру Віри Масолової. Щомісяця платив за це 10 карбованців і два поліна дров.
1937 року Моїсеєв створив перший у світі ансамбль народної хореографії, що використовував техніку академічного танцю. Через чверть століття після того, як почав танцювати, 1945-го, він виїхав за кордон — до Фінляндії. Це були перші гастролі радянських артистів за межами СРСР.
Публіка стояла в проходах навіть на третьому ярусі Опери.
Своє життя Ігор Моїсеєв описав у книзі "Гастроль длиною в жизнь". За її мотивами він зараз створює виставу. Покажуть спектакль у Москві, в концертному залі імені Чайковського 21 січня, на ювілеї артиста. Директор ансамблю Олена Щербакова, 52 роки, розповіла, що в цій виставі на сцену навіть виїжджатиме справжня вантажівка. На таких автомобілях ансамбль Моїсеєва виступав на площах зруйнованої повоєнної Європи
— Востаннє до Києва Ігор Олександрович приїжджав 1999-го, — розповіла Щербакова. — Тоді він довго шукав пологовий будинок, у якому народився. Але так і не знайшов.
Сам майстер приїхати не зміг. Але для концерту обрав найулюбленішу постановку — балет "Ніч на Лисій горі" — за мотивами твору Миколи Гоголя, на музику Мусоргського. Минулого вівторка український глядач побачив її вперше. На концерт у Національній опері України приїхала трупа зі 110 артистів, включаючи оркестрантів. Вони привезли з собою чотири тонни реквізиту.
У нашому ансамблі артист може залишатися до самої смерті
Пані Олена сказала "ГПУ", що за цей виступ Моїсеєв хвилювався так, наче сам мав вийти на сцену.
— Ми постійно зідзвонюємося... — пояснила вона. — Востаннє ансамбль Моїсеєва гастролював в Україні ще 30 років тому. Щоправда, 1999-го мав короткі виступи у Києві й Чернігові в рамках року Росії в Україні.
Вона розповіла, що Моїсеєв уже не стрибає через палички, як це робив на ювілейному концерті з нагоди свого 90-річчя. Дає про себе знати хворе коліно, травма меніска. Але двічі на тиждень він приходить на роботу, складає програму виступів ансамблю.
На концерті був аншлаг. Публіка стояла в проходах навіть на третьому ярусі Опери.
В аргентинському "Танку пастухів" соло виконував 62-річний Рубік Оджеян. Колись, 1967-го, Моїсеєв увів цей номер спеціально для нього. Ще одним солістом-"пастухом" був Владислав Озерянський, 28 років.
Наймолодшому танцівникові ансамблю — 17 років.
— Середній вік наших танцівників — 24 роки, — розповіла Олена Щербакова.— Хоч Ігор Олександрович категорично проти практики Большого театру, коли танцюриста списують через 20 років. У нашому ансамблі артист може залишатися до самої смерті.
— Раніше репетиції могли тривати 10–12 годин. Тепер, відповідно до закону про працю, це заборонено, — сміється пані Олена. — Репетируємо щодня по сім годин.
Один український журнал назвав Ігоря Олександровича "народним артистом СРСР Борисом Моїсеєвим"
У листопаді ансамбль Моїсеєва гастролював у США.
— Імпресаріо був недолугий, колишній баскетболіст, — поскаржилася вона. — А в Україні 6 років тому один журнал назвав Ігоря Олександровича "народним артистом СРСР Борисом Моїсеєвим", — Щербакова закотила очі. — "Ну подумаєш, переплутали прізвище", — пояснили мені.
Цікаво, чого може прагнути людина, яка прожила таке життя, — питаю я.
— Я теж питала про це Ігоря Олександровича. "Хочу дожити до 101 року", — сказав він. Я спитала в нього, що буде з Росією. Він відповів:
"Буде дуже важко, але все буде гаразд".
Коментарі