понеділок, 30 січня 2017 14:26

Секрет організації чайної церемонії - поради майстра

Секрет організації чайної церемонії - поради майстра
Фото: Оксана Тупальська

Киянин Денис Перегудов впродовж трьох років вивчає тонкощі проведення чайної церемонії та заварює чай. Про особливості дійства, яке українці запозичили з Китаю майстер розповів кореспондентам Gazeta.ua.

Перед початком чайної церемонії Денис провітрює кімнату для гостей та ховає увесь зайвий посуд. На столі, вкритому зеленою скатертиною ставить кілька свічок та невеликий букет сухоцвітів.

"Чим більш мирна атмосфера навколо вас під час чайної церемонії, тим краще відпочинок. Важливо, щоб у приміщенні, де ви п'єте чай не було зайвих предметів, речей, було чистенько. Можна запалити свічі та увімкнути гарну музику. Чим краще ви організуєте те, що оточує, тим більше користі для здоров'я отримаєте. В Китаї, на батьківщині найкращого чаю ставлять спеціально на подвір'ї чайний будиночок. Перед ним водоспадик невеликий, прикраси", - говорить Денис.

Основа церемонії - чайна дошка

На стіл чайний майстер ставить спеціальну дошку з подвійним дном. На неї ставить необхідні деталі, щоб сипати заварку, розливати по посудинах, відціджувати.

"Дошка є основою церемонії. Вона використовується, щоб нікуди не пролити чай. На верхній поверхні є тонкі палички і крізь них рідина потрапляє на нижнє деко. Його навіть під час церемонії можна вийняти, злити зайве".

Найкращий посуд - з тонкого фарфору

На дошку Денис ставить по праву руку гайвань - спеціальний чайник з блюдцем та кришкою.

"В гайвань сиплемо заварку. Зазвичай береться 10 грамів чаю на одну порцію. Оскільки листки бувають більші та менші, скручені, то ложкою об'єм не виміряти, краще перевіряти на кухонній вазі. Чай заливаємо окропом і залишаємо заварюватися на хвилин 5. Блюдечко застосовується для того, щоб не обпекти пальці. Коли чай запарився - береш знизу за блюдечко, притримуєш кришечку і виливаєш у іншу посудину. Для грубого чаю використовують гайвань з товстими стінками зі спеціальної глини, для решти видів - беремо чайник з фарфору з тонкими стінками. Можна ще запарювати у спеціальній скляній колбі - вона простіша на вигляд", - каже майстер.

Чай перемішують перед вживанням

Поруч із чайником - посередині майстер розміщує посудину продовгуватої форми з носиком, а справа на дошці ставить кілька піалки - з яких учасники церемонії питимуть чай. Існує правило, що чай не переливають одразу з чайника до посуду для пиття. Перед тим його переливають у іншу посудину - щоб змішати.

"Я зараз беру так звану чашу справедливості. Сюди зливаю увесь чай з гайвані. Річ у тім, що коли чай запарюється у чайнику, виходить так, що на дні він міцніший, ніж зверху. Тому, якщо лити одразу з чайника, особливо, коли в церемонії беруть участь багато людей, то комусь дістанеться міцний напій, а комусь слабший. Тому переливаємо, змішуємо, а вже тоді даємо пити".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Міні-чізкейки готують за 10 хвилин

Чай смакує краще, коли пахне

З чаші справедливості Денис переливає чай до піалок та подає до пиття.

"Я люблю, щоб церемонія була максимально простою. Деякі люди для збільшення ефекту ставлять на дошку ще окрему посудину під назвою чахе. У неї сиплять заварку перш ніж запарити у чайнику. Тоді люди беруть чахе у руки, роздивляються чай, нюхають, тобто смакують майбутню подію. Можна на чашу справедливості ставити ситечко - щоб не потрапляли елементи заварки. Спосіб приготування у кожного свій. Чим довше людина практикує, тим краще виходить. Я вже запарюю два роки, і роблю краще ніж на початку. Навіть не знаю, в чому секрет, ніби робиш ті ж самі дії, але ефект кращий виходить і люди хвалять. Є майстри, практично чаєві гуру, краще яких ніхто не запарить".

З кожним новим проливом смак змінюється

Коли чай вилили до піалок, у чайник вдруге підливають воду та залишають запарюватись. Випили - підливають вдруге.

"Можна робити 7,10, може і 12 проливів. З кожним новим проливом чай смакує краще. І дає новий ефект. Це такий процес - коли людина насолоджується питтям. Церемонія добра тим, що якщо є перенапруга, не надто сприятлива атмосфера, наприклад, в родині, люди сядуть, вип'ють разом, потеплішають. Бо неможливо пити чай не подобрішати. Це все одно, що піти в баню. Ти ж не можеш сваритися в сауні. Чим більше проливів, люди стають більш мирними, а потім їм взагалі стає лінь сваритися. Зблизяться, розговоряться, і конфлікту не буде", - розповідає експерт.

Чайна церемонія лікує психіку

Під час чайної церемонії рекомендують прислухатися до смаку чаю, звертати увагу на добрі думки, які приходять в голову, смакувати.

"Справжній смак людина починає відчувати з другим проливом - тоді чай починає розкриватися. І цей ефект зростає. Гурман розслабиться, а відтінки смаку будуть змінюватися. Людям цікаво, яким буде наступний пролив. По висхідній покращується настрій і смак. Це має терапевтичний ефект, корисно для психіки. Чай розслабляє та знімає стрес".

На кожного чай діє по-різному

На кожну людину один і той же чай може діяти по-різному. В залежності від її самопочуття і настрою, з яким прийшла на церемонію.

"До мене на церемонію якось прийшли двоє моїх знайомих. Дівчата пили один і той же чай, запитували, яким буде ефект, бо на упаковці було написано, що він розслабляє. То ми попили. А потім я питаю, який ефект. І виявилось, що одна після церемонії пішла в нічний клуб і протанцювала до ранку - такої бадьорості він дав. А інша - пішла додому і добре виспалась. Сказала, що спала, як немовля. Частіше за все спокійних людей чай бадьорить, а активних і трохи втомлених розслаблює".

Не варто пити новий вид чаю перед важливими подіями

Якщо ж людина не може визначитися зі своїм станом та бажає випити доброго чаю перед важливою подією, майстер рекомендує спочатку його випробувати на дію.

"Зробіть експеримент. У мене була одна відвідувачка - вона ходить у спортзал. І випила чаю перед походу на фітнес - каже, щоб підбадьоритись. А тоді телефонує, каже, прийшла, сіла на тренажер і все тренування продивилася, як інші люди займаються. Так її цей чай розслабив. Тому спочатку подивіться на дію. На відсотків 90 чайна церемонія з одним видом чаю на вас буде діяти однаково. Точно одне - він вам додасть здоров'я. Більше, ніж кава. Бо не викликає залежності, і не має побічної дії, окрім задоволення", - каже Денис.

Зараз ви читаєте новину «Секрет організації чайної церемонії - поради майстра». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути