Дивлячись на великий асортимент оливкової олії, ми зазвичай губимося, і можемо взяти будь-який товар навмання. Не факт, що олія виявиться якісною. Щоб цього не трапилося, варто лише знати, яку оливкову олію вибрати на салат або жарку, а також бути більш уважним при вивченні етикетки з інформацією про продукт. Існує кілька правил, як правильно вибрати оливкову олію в магазині.
Види олії
Оливкова олія Extra Virgin
Олія найвищої якості, з яскравим насиченим смаком і золотисто-зеленим кольором. Для віджимання беруться тільки неушкоджені стиглі оливки, зібрані вручну. Виготовляється олія шляхом холодного віджиму, а це значить, що всі цінні кислоти залишаються в незмінному вигляді. Кислотність Extra Virgin не перевищує 0,8%.
Оливкова олія Virgin Olive Oil
Олія холодного віджиму з плодів середнього класу. Смак і аромат вже не такі яскраві, як у попереднього виду, але тим не менш, олія смачна і корисна. Продукт отримують механічними способами віджимання і очищають без додавання хімічних реагентів. Кислотність Virgin Olive Oil не повинна перевищувати 2%.
Оливкова олія Refined Оlive Оil
Олія першого віджиму, яка після пресування піддається процесу рафінації (очищення). Потім його змішують з оливковою олією категорії Extra Virgin. Пропорції виробник вибирає сам, виходячи з характеристик і особливостей тієї чи іншої олії. За своїми смаковими якостями Refined Оlive Оil трохи поступається олії категорії Extra Virgin, але теж містить достатню кількість вітамінів і мінералів. В Європі цей вид є одним з найпопулярніших. Бо вона доступніша за ціною, ніж Extra Virgin, і універсальна у використанні. Рівень кислотності не перевищує 1,5%.
Оливкова олія Olive Pomace Oil
Олія із макухи оливкових кісточок. Виходить в результаті обробки хімічними засобами. Не має запаху і смаку, а також харчової цінності. У кінцевий продукт додають тільки 10-20% оливкової олії Extra Virgin, щоб стабілізувати смак і знизити кислотність продукту. Рівень кислотності не перевищує 1%.
Не годяться для вживання в їжу оливкові олії категорії Olio Vergine lampante і Olio di Oliva Raffinato - вони призначені для промислового використання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чим шкідлива пальмова олія
Яку куди
Для приготування салатів, маринадів і холодних закусок вибирайте нерафіновану олію Extra Virgin: воно збагатить смак ваших страв. Ви можете використовувати цю олію і з натуральними добавками, наприклад, перцем, часником, базиліком або лимоном - це дуже смачно. Для смаження і приготування гарячих страв підійде рафінована олія другого віджиму. Воно маркується як Pomace Olive Oil або Orujo. Незаперечною перевагою олії Pomace є її невисока ціна, а також нейтральний смак і тривалий термін зберігання.
Оливкова олія - не вино. Чим вона "молодша", тим корисніша. Тому насамперед дивіться на дату виробництва та строк придатності. Термін зберігання олії не повинен перевищувати 18 місяців. Правильно вибрати оливкову олію допоможе і її колір. Він залежить від процесу дозрівання оливок: чим темніша олія, тим більш зрілі оливки в ній. Зелений колір вказує на холодний віджим. Упаковка такої олії повинна бути скляна і трохи затемнена ─ оливкова олія боїться сонячних променів. По можливості вибирайте оливкову олію з максимально повним зазначенням складу. У ньому не повинно бути слів "mix" або "mixed" - така олія належить до змішаних продуктів.
Розсекречуємо шифри
На упаковці олії Extra Virgin можна зустріти абревіатури DOP, IGP і BIO.
DOP (Denomimazione di Oridine Protetta) означає, що олія має "захищений регіон походження". Тобто оливки для цієї олії були вирощені і зібрані в конкретному регіоні. У цьому ж регіоні олія було і віджата.
IGP (Indicazione Geografica Protetta) говорить про те, що процес виробництва проходив під жорстким контролем. При цьому частина процесу була реалізована за межами позначеного регіону.
BIO гарантує покупцеві 100% натуральність. Це означає, що при виробництві олії не використовувалися синтетичні добрива, гормони росту і пестициди. Так само даний сертифікат дає гарантію, що в олії відсутні барвники, підсилювачі смаку, харчові добавки і генно-модифіковані продукти.
Важливі нюанси
Одним з якісних показників оливкової олії є її кислотність. Рівень кислотності означає вміст олеїнової кислоти в 100 г продукту. Чим нижче природна кислотність оливкової олії, тим вище її якість. Масло Extra Virgin повинно мати рівень кислотності не більше 0, 8%. Кислотність олії Virgin не повинна перевищувати 2%, а рафінованої оливкової олії - 1,5%.
Ви купили оливкову олію, а вона злегка гірчить? Це нормально, оливкова олія дійсно гірчить. Більш того, якщо продукт має легку гіркоту - ви купили справжню олію з оливи холодного віджиму.
Зберігання
Оливкова олія - продукт, що швидко псується. Після відкриття, її потрібно зберігати не більше місяця, а краще три тижні. Ідеальне місце для цього - кухонна шафка з непрозорими дверцятами. Якщо пляшка, в якій ви зберігаєте олію, зі світлого скла - перелийте олію в затемнену тару або оберніть пляшку фольгою. Якщо ви купили олію в жерстяній банці, її також краще перелити в посуд з темного скла. Зберігайте олію при температурі не більше +25 градусів.
Грецька оливкова олія - дуже яскрава і насичена на смак, який відрізняється присутністю медових нот і трохи фруктових ароматів. Іспанська олія володіє різким ароматом і гіркуватим, ніби перцевим смаком. Вона більше за інші нагадує смак самих оливок. Для цього іспанці часто змішують відразу кілька сортів оливок. Італійська оливкова олія м'яка, трохи солодкувата на смак, з ледве відчутним запахом трав. Саме в Італії виробляють олію з додаванням різних прянощів і спецій - базилік, орегано, чилі, розмарин, часник та інші ароматні добавки.
Коментарі