Із початку жовтня в Україні поповзли вгору ціни на бензин і дизпаливо. Не надто швидко, але впевнено.
Вартість палива на автозаправках підвищилася на 10–20 коп. Найшвидше дорожчають бензин А-76 та дизпаливо. Роздрібні ціни на низькооктановий зростають щотижня на 2%, а високооктановий — А-92, А-95 — на 0,5%.
Експерти кажуть про кілька причин подорожчання пального.
Директор енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимир Саприкін, 52 роки, вказує світове підвищення цін на нафту. Ринки залишаються нестабільними, незважаючи на зусилля країн-експортерів. Вартість її перевищила $90 за барель. Крім того, з 1 жовтня Росія збільшила на $25 вивізне мито на нафту.
Одним із внутрішніх чинників подорожчання називають ситуацію на Кременчуцькому нафтопереробному заводі. У зв"язку із силовою зміною керівництва "Укртатнафти" російська компанія "Татнефть" пригрозила припиненням поставок на підприємство. А частка заводу на українському ринку пального становить 40–45%. Резервів нафти КНПЗ вистачить на два-три тижні. Це час, який уряд має для залагодження конфлікту.
— Події навколо"Укртатнафти" не створюють дефіциту бензину в Україні, — зауважує Володимир Саприкін. — Але викликають в учасників ринку наміри спекулювати на цій проблемі, збільшуючи вартість пального.
Поки що не вплинула на ціни на бензин політика, зокрема затягування офіційної публікації результатів виборів.
— У періоди нестабільності учасники ринку намагаються не міняти цінової політики, щоб їх не звинуватили у спекулятивних чи маніпулятивних діях, — говорить директор НТЦ "Психея" Міністерства палива й енергетики Сергій Сапегін, 50 років. — Тому роздрібний ринок нафтопродуктів був стабільним. На низькооктановий бензин і дизпаливо ціни були навіть занижені на 15–16%. Цим частково обумовлено й нинішнє їхнє подорожчання.
Експерт вважає, що доки в Україні зберігається досить тонкий баланс попиту й пропозицій, дефіциту пального немає. Тим більше, що розпочинається сезонне зниження попиту. Він зазвичай рекордно низький у листопаді. Крім того, вітчизняний ринок нафтопродуктів за останні роки став відкритішим — завозять від третини до половини від усього обсягу споживання.
— Значного стрибка цін до кінця року не буде. Хіба що до п"яти відсотків, — вважає керівник альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик, 34 роки.
Коментарі