"В Укроборонпромі працював зрадник із доступом до держтаємниці. Два місяці тому начальником служби безпеки Харківського танкового заводу імені Малишева призначили Вадима Поляха, який раніше виїхав до РФ, співпрацював там із поліцією", — написав у фейсбуку журналіст 43-річний Юрій Бутусов 29 травня.
"90 відсотків населення Харкова чекають, коли в Україну увійдуть російські танки", — казав навесні 2014-го в інтерв'ю російському виданню "Орел-регион" 46-річний Вадим Полях. Розповідав, що 31 рік працював в органах внутрішніх справ. Рапорт про звільнення подав із посади начальника відділу кадрів УВС на Південній залізниці. Мовляв, як "правоохоронець у третьому поколінні не міг дивитися на правове свавілля" після Майдану.
У дружини Поляха в Орловській області Росії живуть родичі. Вирішив переїхати до РФ, отримати громадянство й влаштуватися в поліцію. Планував купити садибу під Орлом. На травень 2014-го мав документи на тимчасове проживання й побував на прийомі в начальника управління МВС Росії Орловської області Юрія Савенкова. Той начебто обіцяв прийняти його на роботу. Чим займався Полях по 2020 рік — невідомо. Два місяці тому в Україні його взяли заступником директора Харківського оборонного підприємства. 29 травня звільнили.
— Як тільки ми отримали інформацію від журналістів, звільнили Поляха, — повідомив начальник Служби безпеки Укроборонпрому Костянтин Бушуєв, 42 роки. — Перед призначенням він пройшов усі перевірки СБУ Харківської області. Навіть поліграф. Вони нічого не показали. Тільки після цього його взяли на роботу. Матеріали негайно передали в департамент контррозвідки СБУ. Будемо співпрацювати зі слідством.
У Службі безпеки України перевіряють дані преси про Поляха і не коментують.
— Витік засекреченої інформації може завдати Україні непоправної шкоди. Очевидно, Полях знав можливості обладнання, що встановлюють на новітні українські танки в рамках модернізації, об'єми держзамовлення на ремонт техніки, — каже військовий експерт 44-річний Олексій Арестович.
— Міг передати ворогу інформацію про наші експортні контракти. Виявити прихованих постачальників, від яких надходило обладнання з тієї ж Росії. Можливо, отримав посаду через знайомих, а перевірки були формальністю. Треба розбиратися, за чиїм дзвінком призначали.
— Бачимо низький рівень роботи контррозвідки, — говорить колишній заступник начальника Генштабу Ігор Романенко, 67 років. — Зрадника викрили не стільки завдяки їхній роботі, а після публікації блогу, який контролюють спецслужби РФ (статтю про Поляха видання "Орел-регион" 2014 року 28 травня передрукували працівники московського Центру аналізу стратегій і технологій. — ГПУ). Показово, що росіяни самі дискредитували Поляха. Можливо, намагалися залучити до складнішої роботи на них, а він відмовився.
Коментарі