пʼятниця, 17 серпня 2012 00:00

Усі чиновники і судді мають знати 19 мов

Скасувати затверджений "Закон про засади мовної політики" та ухвалити новий пропонує нардеп-"регіонал", екс-міністр юстиції та екс-голова Комітету з питань регламенту Парламентської асамблеї Ради Європи 58-річний Сергій Головатий.

— Нинішній закон з юридичного погляду нікчемний від початку. Це юридичний нуль. Засади мовної політики визначені 10 статтею Конституції. У перехідних положеннях Конституції записано, що мають ухвалити також закон про порядок застосування мов. Але новий — це не закон про порядок. Тобто Верховна Рада зазіхнула на засади мовної політики, які вже визначені Конституцією! Це компетенція лише конституційної парламентської більшості — двох третин депутатського складу парламенту.

Автори закону кажуть, він забезпечує рівність мов. Але рівності мов в Україні не може бути. Коли є державна мова, то є її верховенство. Якщо українська матиме в Україні той самий фактичний статус, що й російська в Росії — вони будуть рівні. Але рівними в Україні та в Росії, але не в межах території України.

Тільки українська відповідно до унітарного статусу держави є юридичною категорією. Інші мови такими категоріями не є. Також європейська хартія виразно стверджує, що юридичними категоріями не є прикметники "регіональна" або "міноритарна". Вона визнає такими лише мови автохтонних груп. А зовсім не ті, якими люди розмовляють. Говорять про "російськомовне населення". Але українців, яких у минулому позбавили змоги розмовляти українською, просто русифікували. Держава зобов'язана надати їм можливість розмовляти українською.

Підхід розробників закону дуже дивний. Вони беруть якусь галузь і пишуть, що там можна використовувати або українську, або одну з мов 18 національних меншин. Означає, що всі чиновники і судді мають знати 19 мов. У законі фігурує "населення" — це теж не юридична категорія. Такими є нація, народ, етнічна меншина. Адміністративна одиниця, де можна використовувати мову автохтонної етнічної меншини поряд із українською, — це село, максимум місто. Не можна оголосити російську регіональною в Одеській області. Скільки автохтонних росіян віками проживають на Одещині?

Кажуть, закон можна юридично виправити. Це неможливо. Він юридично невідповідний — сама маніпуляція. Я не робитиму подання до Конституційного суду, бо там сидять не судді, а підприємці. Їхні рішення неможливо спрогнозувати. Я домагатимуся скасування закону Колесніченка через ухвалення нового — "Про функціонування української мови як державної та порядок застосування інших мов в Україні". Він уже зареєстрований у парламенті.

Зараз ви читаєте новину «Усі чиновники і судді мають знати 19 мов». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути