Маріуполь, Горлівка на Донеччині, Ужгород та Одеса очолили рейтинг міст з найбільш забрудненою атмосферою. Його уклала Центральна геофізична обсерваторія Міністерства надзвичайних ситуацій, що відстежує стан повітря у 53 містах.
Дуже високий рівень забруднення атмосфери у промислових містах — Горлівка, Слов'янськ, Макіївка, Донецьк, Лисичанськ, Рубіжне, Краматорськ, Луганськ, Дзержинськ, Єнакієве і Сіверськодонецьк.
— Промислові райони Півдня, Сходу та Центру створюють значні викиди в навколишнє середовище. Це спадок старої географії розміщення промислових підприємств на карті України, — коментує директор столичного аналітико-дослідницького центру "Інститут міста" 61-річний Олександр Сергієнко.
Зараз чимало промислових підприємств перебувають у приватних руках. Власники економлять на модернізації виробництв, зокрема на очищені шкідливих викидів. За такої бездіяльності далі рівень забрудненості ґрунтів, води та повітря збільшуватиметься. Відповідно, проблема тільки глибшатиме, а її вирішення ставатиме складнішим і дорожчим.
У розвинутих країнах пройшли цю фазу відносин людини та природи. Всюди була спільна схема реакції на забруднення довкілля — спочатку проти жахливого стану екології міст і цілих регіонів піднімалися науковці, потім підключалася преса, а пізніше виникали цілі громадські рухи чи політичні партії, які тиснули на національні та місцеві уряди. У сумі це дало результат. У нас такого суспільного тиску на всі ланки влади широким зеленим рухом немає ні у великих містах, ані в регіонах найбільшого забруднення. Хоч право на безпечне для життя і здоров'я довкілля гарантоване кожному окремою статтею Конституції.
Як цього домогтися? Ми маємо перевагу — цивілізовані країни виробили досвід розв'язання екологічних проблем без шкоди для економіки регіону чи цілої країни. Наприклад, модернізацію виробництва стимулюють податковими пільгами підприємству, а забруднення довкілля карається значними штрафами. У нас теж воюють за екологію штрафами, але вони мізерні й неадекватні шкоді, яку заподіяно довкіллю. Власник підприємства простіше і дешевше заплатити цю незначну суму, ніж вкладати гроші в очищення, нові технології. Тому треба вдосконалити нормативну базу, аби були адекватні покарання і система заохочень виробника, щоб поліпшував технологічну базу.
Коментарі