вівторок, 13 березня 2012 07:15

Власники підприємств економлять на модернізації виробництв

Автор: малюнок: Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ
 

Маріуполь, Горлівка на Донеччині, Ужгород та Одеса очолили рейтинг міст з найбільш забрудненою атмосферою. Його уклала Центральна геофізична обсерваторія Міністерства надзвичайних ситуацій, що відстежує стан повітря у 53 містах.

Дуже високий рівень забруднення атмосфери у промислових містах — Горлівка, Слов'янськ, Макіївка, Донецьк, Лисичанськ, Рубіжне, Краматорськ, Луганськ, Дзержинськ, Єнакієве і Сіверськодонецьк.

— Промислові райони Півдня, Сходу та Центру створюють значні викиди в навколишнє середовище. Це спадок старої географії розміщення промислових підприємств на карті України, — коментує директор столичного аналітико-дослідницького центру "Інститут міста" 61-річний Олександр Сергієнко.

Зараз чимало промислових підприємств перебувають у приватних руках. Власники економлять на модернізації виробництв, зокрема на очищені шкідливих викидів. За такої бездіяльності далі рівень забрудненості ґрунтів, води та повітря збільшуватиметься. Відповідно, проблема тільки глибшатиме, а її вирішення ставатиме складнішим і дорожчим.

У розвинутих країнах пройшли цю фазу відносин людини та природи. Всюди була спільна схема реакції на забруднення довкілля — спочатку проти жахливого стану екології міст і цілих регіонів піднімалися науковці, потім підключалася преса, а пізніше виникали цілі громадські рухи чи політичні партії, які тиснули на національні та місцеві уряди. У сумі це дало результат. У нас такого суспільного тиску на всі ланки влади широким зеленим рухом немає ні у великих містах, ані в регіонах найбільшого забруднення. Хоч право на безпечне для життя і здоров'я довкілля гарантоване кожному окремою статтею Конституції.

Як цього домогтися? Ми маємо перевагу — цивілізовані країни виробили досвід розв'язання екологічних проблем без шкоди для економіки регіону чи цілої країни. Наприклад, модернізацію виробництва стимулюють податковими пільгами підприємству, а забруднення довкілля карається значними штрафами. У нас теж воюють за екологію штрафами, але вони мізерні й неадекватні шкоді, яку заподіяно довкіллю. Власник  підприємства простіше і дешевше заплатити цю незначну суму, ніж вкладати гроші в очищення, нові технології. Тому треба вдосконалити нормативну базу, аби були адекватні покарання і система заохочень виробника, щоб поліпшував технологічну базу.

Зараз ви читаєте новину «Власники підприємств економлять на модернізації виробництв». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути