40-річний Михайло Мазур торік звільнився з армії в чині майора. Зараз він — військовий пенсіонер. Працює у дрібній фірмі, яку очолює його друг. Каже, що матеріально забезпечений, але сумує за армією. Залюбки пішов би до нового резерву.
— Мене приваблюють не гроші, які обіцяють платити резервістам, а самі збори, — говорить він. — Можливість повернутися до військової справи.
Тим, хто внаслідок скорочення чисельності збройних сил перейде в запас, можуть запропонувати залишитися в резерві постійної готовності. Відбуватиметься це добровільно, а не примусово, як нині.
Про це йдеться в законі "Про військовий обов"язок і військову службу", який недавно підписав президент. Він обумовлює перехід збройних сил на контрактну основу та скорочення їхньої чисельності.
— Насправді військовий обов"язок ніколи не був загальним. Набирали приблизно 8–13 відсотків призовного контингенту, — каже міністр оборони Анатолій Гриценко, 49 років. — До 2010 року в збройних силах ще будуть солдати строкової служби. Але після цього армія повністю перейде на контракт. І тоді військова служба стане виключно вибором професії.
Нині у збройних силах 221 тис. осіб, із них — 165 тис. військових. А 2011 року залишиться лише 143 тис. осіб, із них близько 123 тис. — військових.
Нині в резерві близько шести мільйонів осіб. Так багато країні не потрібно, каже Анатолій Гриценко. Однак скільки резервістів має залишитися, поки що невідомо.
— Нових резервістів оборонне відомство призиватиме на збори з відривом від постійного місця роботи. Там вони мають підтримувати бойову підготовку на належному рівні. Під час зборів платитимуть гроші. Суму зараз визначають, — пояснює речник міністра оборони Андрій Лисенко, 37 років.
Пропонувати офіцерам стати резервістами мають командири частин, де вони служили до виходу в запас, каже речник. Не має значення, як звільнилася з армії людина — за скороченням чи за вислугою років. Головне, щоб стан здоров"я дозволяв їй служити.
Згідно із законом, відтепер міністр оборони має право призивати офіцерів запасу для комплектування вакантних посад. Це може не сподобатися тим, хто йде на військові кафедри лише для того, аби не проходити строкову службу. Однак Анатолій Гриценко попереджає: навіть ідучи на військову кафедру, кожен юнак має знати: якщо буде потрібно, він служитиме в армії.
Коментарі