середа, 27 липня 2011 00:15

Відпрацьоване ядерне паливо знадобиться для нових реакторів

Сховище відпрацьованого ядерного палива уряд планує розмістити між селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка і Стечанка Іванківського району на Київщині. Там зберігатимуть понад 16,5 тис. тепловиділяючих складок, що вийматимуть із реакторів чотирьох діючих атомних станцій. Будівництво об'єкта коштуватиме бюджету 3,6 млрд грн.

— Побудова сховища збільшить енергетичну незалежність від Росії. Відпрацьоване паливо зараз п'ять років тримають у реакторному басейні, щоб зменшилося залишкове тепловиділення. Потім його в контейнерах вивозять до Росії. В Озьорську Челябінської області паливо переробляють, у Желєзногорську Красноярського краю просто зберігають. Росія щороку підвищує ціни на свої послуги, бо вона монополіст на ринку. 2009-го за кілограм відпрацьованого палива слід було платити 1,5 тисячі доларів. Це непомірна ціна, якщо треба вивезти близько 160 тонн. На Запорізькій АЕС побудували сухе сховище для відпрацьованого ядерного палива. Атомники щороку економлять до 40 мільйонів доларів, не вивозячи складки до Росії. Якщо ми побудуємо власне сховище, то доставка, обробка і зберігання кілограма відходів буде обходитися у 1800 гривень. Це у шість разів дешевше.

Будівництво сховища має певні ризики, але їх треба правильно оцінювати. Ми ж не відмовляємося від газифікації будинків, хоча завжди є ризик, що люди можуть загинути від вибуху газу. Захист, наприклад, від терористів, легше здійснювати саме для одного сховища, а не для кількох, розкиданих по країні.

Відпрацьоване паливо можна використовувати в реакторах типу Канду. Їх уже експлуатують у Китаї. "Енергоатом" припускає будівництво таких реакторів в Україні. Також на цьому паливі після хімічної переробки можуть працювати реактори на швидких нейтронах. За прогнозами Міжнародного агентства з атомної енергії, з 2030 року саме такі реактори замінять нинішні.

— Розміщати сховище у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, за 30 кілометрів від Києва небезпечно. Якщо з нього станеться витік радіоактивних речовин, ізотопи з тривалим періодом розпаду можуть потрапити у ґрунтові води, а звідти — у Дніпро.

Проектує сховище американський концерн "Холтек". Але іноземці нададуть лише свої технології, а будуватимуть його українські компанії. Чи якісно це буде зроблено — невідомо.

Проект будівництва об'єкта порушує програми реабілітації Чорнобильської зони. Землі за межами 10-кілометрової зони планують 2055-го повернути в агрообробіток. Власне на них і планують звести сховище.

Зараз модно казати про безпеку об'єкта, що він витримає пряме падіння літака. При цьому моделюють ситуацію: 16-тонний літак падає зі швидкістю 70 кілометрів на годину. Але сучасні літаки важать 100 тонн і летять зі швидкістю у сотні кілометрів на годину.

Зараз ви читаєте новину «Відпрацьоване ядерне паливо знадобиться для нових реакторів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути