У березні Україна майже не закуповувала російський газ, натомість отримала його з Угорщини. Російська компанія "Газпром" звинуватила Україну та Угорщину в тому, що вони здійснюють реверс російського блакитного палива.
— Можливо, це і є "газпромівський" газ, — говорить 36-річний Дмитро Марунич, директор Інституту енергетичних досліджень. — Це досі невідомо, але ані для "Газпрому", ані для України це не має жодного значення. Той газ, який перетнув кордон України й Угорщини, належить угорській компанії. І ніхто їй не забороняє реалізувати його там, де вона хоче. Зараз блакитне паливо безпосередньо надходить з угорської території. Зрозуміло, що росіяни хочуть довести неправоту української сторони, але такі заяви просто безпідставні. Так, це може бути реверс російського газу — ну й що?
Україні вигідніше закупити газ, який беруть угорці у росіян, ніж закуповувати напряму в "Газпрому"?
— Контракт з угорцями прив'язаний до європейських цін та цін на біржі. Тоді виходить дешевше, хоч і не набагато. Виходить близько 400 доларів за тисячу кубометрів (вартість російського газу для України нині $430 за 1 тис. "кубів". — "ГПУ"). Проте це ще й питання диверсифікації — Україна перестає бути залежною від одного постачальника.
Що дадуть нові потоки Україні?
— Через польський коридор з Німеччини йдеться про поставку 1,2 мільярда "кубів" (у травні 2012-го Україна почала купувати блакитне паливо в німецької компанії "ЕрВіЕ". — "ГПУ"). Надалі поставки можуть вирости до 2-3 мільярдів. Через Угорщину ми зможемо отримати 2 мільярди "кубів" до кінця року. Тобто сукупно на цей рік — 3-3,5 мільярди "кубів". Це, звісно, мало. Україна потребує щонайменше
15-20 мільярдів "кубів" іноземного газу. Тобто однаково ми не обійдемося без російського блакитного палива. Навіть якщо вдвічі збільшимо постачання з Європи.
Але як знизити ціни "Газпрому" для України?
— Досі Росія дуже агресивно реагує на поставки газу з Європи до України. Спочатку казали про потепління відносин, але Україна не збиралася до Митного союзу. І тепер Росія знов намагається тиснути через газовий чинник. Водночас, якщо ми не можемо зараз відмовитися від російського блакитного палива, то в перспективі таке імовірно. "Газпром" це непокоїть уже зараз. Вони можуть розпочати інформаційну та судову тяганину через недобір російського газу.
Україна має право продавати російський газ?
— Так. У попередніх контрактах це заборонялося, але в теперішньому цього нема. Україна мусить викупити цей газ у Росії, а потім може робити з ним що завгодно. Проте ціна зависока, продати цей товар іншим неможливо.
Коментарі
4