— Повернення до Конституції 2004 року вигідне усім, — каже політолог Олексій Гарань, 54 роки. — Бо це зменшить рівень протистояння в країні.
— Якщо воно триватиме, це створить загрози для країни, — говорить експерт. — Зараз шукаємо шляхів виходу з кризи. Концентрація влади в руках Януковича небезпечна. Нам потрібний безболісний вихід. Він полягає у поверненні до парламентсько-президентської республіки. У такий спосіб ми, по-перше, зменшимо повноваження президента, зробимо Кабмін відповідальним перед парламентом. По-друге, уряд відбиватиме розстановку політичних сил у Верховній Раді.
У Конституції 2004 року не все було бездоганне, але варто думати над її удосконаленням. Перехід до парламентсько-президентської форми можуть підтримати олігархи. Бо їм набридло бути залежними від Януковича. Депутатам це теж вигідно. Політична реформа підвищує їхню роль. Нардепи із гвинтиків у системі перетворюються на реальних гравців. Тому значна частина Партії регіонів, імовірно, це рішення підтримала б.
Депутатів можуть налякати перевибори. Леонід Кравчук аргументує це тим, що тепер вони мають відбуватися на пропорційній основі, а ця Рада сформована за змішаною системою (225 депутатів — за партійними списками, 225 — за мажоритарними округами. — "ГПУ").
Я — за пропорційну систему. Та якщо будуть перевибори, депутати-мажоритарники побояться голосувати за повернення до Конституції 2004 року. Вони повинні зрозуміти, що ці зміни не означають автоматично вибори до Ради. Навпаки, вони можуть допрацювати спокійно термін, на який були обрані.
Опозиції треба швидко працювати: або в парламенті пропозицію мають підтримати 300 голосами (конституційна більшість, яка дозволяє змінювати Основний закон. — "ГПУ"), або Конституційний суд мусить переглянути своє рішення про скасування реформи 2004 року.
Коментарі