Кабмін перевищив свої повноваження
Із 6 квітня в Україні діють посилені карантинні обмеження.
Громадянам заборонено пересуватися більш ніж по двоє. При собі потрібно мати посвідчення особи. У громадських місцях обов'язково слід носити маску або респіратор. Заборонено прогулюватися у парках, скверах, лісопаркових і прибережних зонах. Дозволяється тільки в разі потреби вигуляти домашню тварину. Дітям до 14 років не можна виходити на вулицю без супроводу батьків або опікунів. Людей старше 60 років зобов'язали до самоізоляції. Постанову Кабінет міністрів ухвалив 2 квітня.
За порушення карантину штраф від 17 до 34 тис. грн.
— Кабмін перевищив свої повноваження. Обмежувати права й свободи громадян шляхом запровадження воєнного чи надзвичайного стану уповноважені Конституцією лише президент і Верховна Рада, — коментує правник 47-річний Геннадій Друзенко.
— Вихід державного органу за межі своїх повноважень — це узурпація влади. Тому стаття 60 Конституції звільняє від відповідальності тих, хто відмовляється підпорядковуватися незаконним наказам узурпатора.
Уряд обмежив одразу низку прав, гарантованих Конституцією — на свободу та особисту недоторканність, на свободу пересування і віросповідання, на мирні збори, підприємницьку діяльність, працю та страйк.
6 квітня в країні завершився заздалегідь оголошений державний переворот. Неуповноважений орган державної влади обмежив наші фундаментальні права та свободи у непередбачений Конституцією спосіб. А "правоохоронні" органи застосовують штрафні санкції за невиконання незаконних приписів.
Під приводом піклування про життя та здоров'я громадян влада перейшла рубікон. Врятувати нас у неї просто немає ресурсів. Ані з позикою Міжнародного валютного фонду, ані без неї. Бо навіть збільшена допомога не перекриє тих грошей, які в Україну щороку переказували тільки заробітчани. За минулий рік майже 12 мільярдів доларів, за даними Нацбанку. Гроші МВФ не роздаси бізнесу та людям, що втратили роботу, як зараз роблять заможні країни. А заробляти і виживати самостійно влада людям заборонила. Причому в такий спосіб, що тепер кожен поліцейський на власний розсуд тлумачитиме, що таке "громадські місця", "прибережна зона" чи "засоби індивідуального захисту". Ці поняття відсутні у законодавстві.
Як реагувати на цей виклик? Можна змиритися. Визнати, що Конституція не варта навіть паперу, на якому написана. Це типовий шлях до диктатури. Друга відповідь на узурпацію влади записана в Декларації незалежності США — коли довга низка правопорушень і зловживань владою виявляє намір підпорядкувати народ абсолютному деспотизму, тоді народ має право та обов'язок повалити такий уряд і встановити нову форму убезпечення народу в майбутньому.
Українцям прийшов час обирати. Повернутись у беззаконня совка, коли записані в Конституції права і свободи були не більш як димовою завісою для таємних інструкцій ЦК КПРС, КДБ та МВС. Чи зробити вирішальний ривок у світ верховенства права, в якому правила гри не завжди досконалі й справедливі, але вони є і більш-менш однакові для всіх.
Відносна свобода — це все, що залишилось у цій країні. Якщо ми обміняємо її та рештки права на примарний шанс вижити в умовах пандемії, вона може ніколи не повернутися на ці терени. Тоді ми остаточно перетворимося на бідну євразійську периферію. Злиденну й невільну.
Будь-яка спроба внутрішньої диктатури та узурпації влади в Україні традиційно завершується отаманщиною, руїною й прикликанням варягів на царювання. Ризикуємо стати на цей кармічний ескалатор, що привезе нас туди, куди привіз наших предків 100 років тому.
Коментарі
3