На недавніх протестних мітингах у Росії майже не було політичних гасел. Щоправда, на деяких акціях лунало: "Россия без Путина". Але масової підтримки такий заклик не знайшов. Загалом ішлося лише про заміну корумпованих можновладців, а не про зміну системи влади.
Під час лютневої революції в Петрограді століття тому робітники виходили на вулиці з гаслами: "Свободи!", "Геть війну!" та "Геть самодержавство!". Після відречення царя від трону Тимчасовий уряд проголосив права і свободи громадян, зокрема й політичної діяльності.
Нині ж ми не почули, скажімо, вимог припинити війну на Донбасі чи повернути Україні Крим, зупинити політичні переслідування, забезпечити конституційне право на свободу слова, зібрань тощо.
Утім будь-які спроби демократизації імперій закінчуються їхнім розпадом. Так сталося з Росією 1917‑го. Тоді, скориставшись революцією, з неї вийшли Фінляндія, Польща і країни Балтії. Україна й Білорусь теж створили власні держави. Щоправда, не змогли їх вберегти від більшовицької навали.
1918-го виникла загроза розпаду Австро-Угорщини. Імператор Карл I закликав її народи згуртуватися й сформувати національні комітети порятунку. Та сформовані комітети перейнялися не зміцненням імперії, а створенням власних держав.
Отже, упровадження демократії для імперії подібне до смерті.
Це розуміють нинішні очільники Кремля. Тому намагаються придушити будь-які спроби протестів. Найбільшою несподіванкою для них став вихід на вулиці школярів і студентів. Їм відразу приклеїли ярлик: повстання школоти.
Ці молоді люди не ностальгують за СРСР, бо ніколи там не жили. Вони не знають, що таке ковбаса по 2,20 і талони на мило. Не розуміють, чому батьки фанатіють від "Кримнаш". Не дивляться "зомбоящик", а отримують інформацію з інтернету. Не бояться потрапити під поліцейські кийки. Мають свої закриті соціальні групи в соцмережах. Там є лідери думок, які збирають мільйони "лайків".
Молодь нудить від "вставання з колін" та брехні влади й дорослих. І найстрашніше для Путіна: вона не вважає розпад СРСР "головною геополітичною катастрофою XX століття". Її взагалі не цікавлять кордони і заборони, приналежність територій — бо в інтернеті такого нема.
Нове покоління хоче свободи — думки, слова, самовираження, пересування. Це повстання школоти й може призвести до розвалу імперії.
Коментарі