субота, 30 червня 2012 06:15

"У Португалії на регіональних стадіонах пасуться кози"

Про економічні наслідки єврочемпіонату в Україні розповідає львівський політолог та економіст 48-річний Віктор Шевчук.

— Найперший позитив — нові готелі. Також у Львові нарешті з'явився сучасний аеропорт, без якого неможливий розвиток туризму. Добудували автотрасу Чоп — Київ, яку мали завершити ще до Олімпіади-80. Добре заасфальтували шлях до "вікон у Європу" — пунктів прикордонного пропуску Шегині та Краківець.

Будівельники з донецької компанії "Альтком" отримали досвід підготовки до масштабних спортивних подій, і одразу ж назріла ідея зимової Олімпіади-2022. А підприємці отримали урок — жадоба породжує бідність. Виявилося, що вболівальники літають літаками, а не їздять авто, готелі залишилися незаповнені навіть у дні матчів, місцеві наїдки розкуповували без поспіху.

Вразила робота українських митників — так оперативно можна перетнути хіба американо-канадський кордон. Якщо навички митників не вивітряться, то лише ця обставина здатна повністю виправдати Євро.

Наскільки зросли надходження до місцевих і державного бюджетів?

— Світовий досвід не дає прикладів відчутного впливу на економіку від організації спортивних заходів. Виняток — Німеччина, де 2006 року вдалося отримати кілька сотень мільйонів євро прибутку. Втрати Англії від Євро-1996 становили 130 мільйонів фунтів.

Великі спортивні заходи можуть собі дозволити дуже багаті країни. Головну арену чемпіонату світу з футболу в Катарі розберуть одразу після завершення змагань. На її місці постане житловий масив. Хоча вона є справжнім інженерним дивом, в якому температура повітря на 10-15 градусів нижча за атмосферну.

Який позитив від Євро у перспективі?

— Є багато умов. Якщо до Львова літатимуть європейські авіакомпанії-лоукости. Якщо відремонтовані шляхи витримають хоча б дві-три зими. Якщо Львівщину полюблять прихильники оздоровчого туризму — американці, японці й китайці похилого віку. Якщо ціни на готельні номери знизять на 30-40 відсотків. Тоді варто очікувати припливу іноземців.

Яка приблизна сума розкрадених коштів?

— Із досвіду ментально близьких нам Італії, Греції, Іспанії можна практично легально відсифонити до 15 відсотків коштів на будівництві. Тож з офіційних 4,5 мільярда доларів на підготовку в Україні, близько 500 мільйонів пішли наліво.

Що негативного ми отримали?

— Євро-2012 можна порівняти з українським звичаєм зробити дитині "весілє". Для цього позичають гроші, орендують ресторан, плаття "як ні в кого", складають багатоповерхове меню. Після свята починаються будні: хто кому винен, де переплатили, хто що казав, скільки подарував. Молодята з батьками роз'їжджаються на заробітки, щоб розрахуватися з кредиторами.

Чого чекати?

— Збільшення державного зовнішнього боргу з 13 до 25 мільярдів доларів за останні два роки, а сукупного зовнішнього боргу — зі 103 до 123 мільярдів. Придбання населенням за останні два роки майже 14 мільярдів доларів. Зменшення валютних резервів НБУ до заледве 30 мільярдів доларів.

Довгий час уже нічого не будуватимуть. Зате багато ремонтуватимуть. Роботи вистачатиме.

У кого осіли гроші туристів?

— Замість львівських готелів уболівальники зупинялися в польському Кракові. У Львові туристи вибрали охайні апартаменти в робітничих кварталах, а не готелі в центрі. Я майже 3 години насолоджувався самотністю в одному з кафе за 100 метрів від фан-зони.

Стадіони приноситимуть прибутки?

— За Київ, Донецьк, Харків я не хвилююся, адже йдеться про великі агломерації, що мають європейські клуби. А у Львові на матчах національного чемпіонату багато не заробиш. Залишається брати на стадіоні плату за фотографування на згадку про місто або організовувати там масштабні весілля чи мега-пікніки.

Як позначилися єврочемпіонати на економіці інших країн?

— У Португалії після Євро-2004 утримання в робочому стані мережі сучасних автострад поглинає всі кошти бюджету на дорожнє будівництво. На декількох регіональних стадіонах пасуться кози. Зате приватний сектор залишився задоволений. Гігантські прибутки отримала данська компанія "Карлсберг", бо обсяги реалізації пива зросли одразу в 30 країнах. З іншого боку, за два наступні роки середньорічні доходи Португалії від туризму зросли із 180 до 360 мільйонів євро.

Фінансовий ефект отримують країни, чиї команди виграють чемпіонат. Після перемоги на Євро Іспанії її внутрішній продукт зріс на 0,5 відсотка.

Зараз ви читаєте новину «"У Португалії на регіональних стадіонах пасуться кози"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути