2050 року найбільшу економіку світу матиме Китай, прогнозують дослідники з британського банку "ЕйчЕсБіСі". На перші позиції Піднебесну виведуть ліберальні реформи, розпочаті у 1980-х. Питання лише в тому, коли Китай посуне з першої сходинки США.
Лідерами темпів зростання стануть Філіппіни, Перу та Україна, передбачають британці. Потенціал України у високому освітньому рівні громадян, можливості створення сприятливого інвестиційного клімату через запровадження прозорої судової системи. Це має компенсувати негатив від зменшення населення країни на 9 млн, уважають науковці.
"Є два шляхи забезпечення економічного зростання, — йдеться у доповідній записці дослідників. — Перший — зростання кількості населення та частки працездатних людей. Другий — підвищення продуктивності праці робітників. Велике значення для останнього мають такі чинники, як доступ до освіти, демократичність уряду й верховенство права".
— Немає чого радіти з позицій України в четвертій десятці. У Європі ми мали би бути п'ятими чи шостими й конкурувати з Францією, Італією. 1991-го, за дослідженням ООН, Україна мала сьому економіку світу. Російську вони розцінювали як п'яту. Подальша економічна деградація нівелювала ці показники, — говорить економіст Андрій Новак, 38 років. — Проте Україна залишається найпотенційнішою країною Європи. Бо є природні, трудові, науково-виробничі й фінансові ресурси. Біда наша в тому, що ми ці ресурси не можемо реалізувати в економічне благо для себе. У нас будь-який уряд далі року наперед не дивиться. За таких умов неможливо говорити про довгострокові проекти, далекоглядне планування тощо. Та ж економіка Китаю розвивається 25-літніми періодами, японська — семирічними, радянська економіка розвивалася п'ятирічками. А в нас — рік.
Британці застерігають, що великий розмір економіки чи темпи її зростання не означають високий рівень життя громадян країни.
Коментарі
1