Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала, 41 рік, прогнозує зміни в парламентській більшості і не виключає соціальної революції.
Як ви оцінюєте бюджетну епопею?
— Скандали довкола бюджету спричинила взаємна недовіра. Але бюджет треба було приймати, і це розуміли всі. Тому й знайдено компроміс. Він допоміг зберегти обличчя і президентові, й урядові. А також засвідчив, що між ними можливий компроміс як такий. При цьому Ющенко зробив непоганий хід: апелював до народу. Мовляв, якщо протягом 90 днів уряд не виконає своїх обіцянок щодо збільшення мінімальних зарплати і пенсії, народ знову вийде на Майдан. Тепер в Януковича немає шляху для відступу. Найрозумніше для нього перехопити ініціативу й виконати обіцяне якнайшвидше. Заробити таким чином очки.
Що буде з ухваленим Законом про Кабінет міністрів, у якому не враховано пропозицій глави держави?
— Не бачу великої проблеми. Якщо президент накладе на закон вето, несподіванкою це не стане. Його побажання справді не врахували. Якщо Ющенко закон підпише, то всі крапки над "і" в розподілі повноважень влади буде розставлено. Якщо ж заветує, то ймовірне вдосконалення політреформи та навіть перегляд Конституції.
Чи вирізнятиметься наступний рік яскравими політичними подіями?
— У парламенті може статися переформатування більшості. Ймовірно, рано чи пізно з коаліції вийдуть комуністи. Голосно, з резонансними заявами й викриттями влади. Можливо, вони залишаться єдиною опозиційною фракцією. Інші увіллються в "регіони" або будуть із ними співпрацювати.
2007-й буде складнішим для населення, ніж для політиків
Зважаючи на це, уряд, найімовірніше, повернеться до майже паритетного розподілу посад між представниками "регіоналів" та пропрезидентських сил. Принаймні на рівні заступників міністрів. Секретаріат президента і Рада національної безпеки і оборони, напевне, поповняться персонами на кшталт Гайдука і Хорошковського — досвідченими менеджерами із серйозними політичними амбіціями та досвідом конструктивного співробітництва з представниками нинішнього уряду.
Чи можливі позачергові вибори?
— Навряд чи. У зацікавлених сторін надто багато аргументів "проти" і цілком достатньо важелів впливу, аби знайти інший шлях вирішення конфліктів.
Загалом Україна неухильно рухається до класичної двопартійної системи влади, ідеологічними центрами якої будуть Партія регіонів і Блок Юлії Тимошенко. Вони можуть об"єднатися для скасування політреформи, щоб потім сам на сам битися за президентське крісло.
Наскільки велика ймовірність появи нової серйозної політичної сили?
— В українському суспільстві дійсно назріла потреба в новому політичному проекті. Але наш політикум продовжує відриватися від народу. Його ключові фігури борються за корону, намагаючись довести одне одному, хто крутіший. У цій політичній війні президент легітимніший, ніж прем"єр. Адже Ющенка обирав народ, а Януковича — парламент. А Юлія Володимирівна поки що сидить у засаді.
Яких суспільних настроїв слід очікувати?
— 2007 рік буде складнішим для населення, ніж для політиків. Народ, відгулявши новорічні свята, зазирне в кишеню — а там жодної гривні. А тут ще й квитанції на оплату комунальних послуг за новими тарифами! У такій ситуації соціальна революція виглядає досить імовірною. Пересічному громадянинові начхати на стратегічні плани політичних сил. Головне — власне благополуччя.
Коментарі
1