30 травня ми стали свідками початку нової історичної епохи й кінця російського космосу.
Епоха, що розпочалася з гагарінського "Поехали!", завершилася словами Ілона Маска "Батут працює!" після успішного старту його ракети (2014-го після запровадження санкцій глава Роскосмосу Дмитро Рогозін погрожував США, що Росія не доставлятиме американських астронавтів на Міжнародну космічну станцію. Мовляв, нехай користуються батутом. — ГПУ).
Здавалося б, крапку поставлено. Але путінська пародія на Радянський Союз додала останній штрих. Тепер один із заводів Роскосмосу випускатиме ліфти, в яких під час руху вмикатиметься запис голосу Юрія Гагаріна. "Космічний" шлях із першого поверху на третій супроводжуватиме те саме "Поехали!".
Старт корабля "Крю Дрегон" означає не лише кінець Роскосмосу. А й монополії держави на підкорення позаземного простору. В космос уперше вийшла приватна компанія. Тепер його освоєння прискориться.
У XVI–XVII століттях країни поділилися на ті, що сприяли своїм підприємцям у спорядженні кораблів до Індії та до Нового Світу, і ті, що копались у власному городі й проґавили можливості. Хто тоді ризикнув, у ХХІ столітті є найуспішнішими.
Підряди від НАСА — американського Нацуправління з аеронавтики й дослідження космічного простору — на різні види космічних запусків виграла не лише "Спейс Ікс" Ілона Маска. А ще вісім приватних компаній. Одна з них — "Фаєрфлай" бізнесмена з Дніпра Максима Полякова. Але скільки українців хоча б чули це прізвище?
Ми ще не втратили шансу опинитися серед перших, а не наздоганяти останній вагон чужого потяга. Є активний Поляков, є напівмертві, але із запасом технологій і кадрів, "Південмаш" і Конструкторське бюро імені Михайла Янгеля. Маск вважає найкращою ракетою після його "Фалькону" саме наші "Зеніти". Україна нещодавно ухвалила закон, що відкриває космос для приватних компаній. Старт "Крю Дрегона" — це постріл стартового пістолета, гонитва розпочалася. Відлік для нас на право бути серед перших пішов на роки, не десятиліття.
Держава не має сама лізти гравцем на ринок космічних послуг. Бюрократичні структури завжди програють приватним. Вона має стати покупцем таких послуг у приватних компаній. Бути гарантом кредитів при виході на світові ринки. Створити рівні умови. Також держава повинна забезпечити українським компаніям можливість отримати й вдосконалювати розроблені раніше за кошти платників податків технології. Вони — найпотужніший капітал, з якого Україна може стартувати як учасник космічної гонки.
Ми ще здатні стрибнути на батут Маска, але це слід робити сьогодні. Інакше застрянемо в старому ліфті з грамофонним голосом Гагаріна.
Коментарі