23 вересня в мінському Палаці Незалежності провели таємну інавгурацію самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка. На церемонії були вищі посадовці, депутати, члени Ради Республіки, діячі науки, культури та спорту. Її вперше в історії країни не анонсували.
Поклавши праву руку на Конституцію, Лукашенко виголосив присягу білоруською мовою. Підписав акт про її прийняття. Голова Центральної комісії Білорусі з виборів і республіканських референдумів Лідія Єрмошина вручила йому посвідчення президента, повідомив телеканал ОНТ. За законом, інавгурацію повинні показувати в прямому ефірі національних телеканалів, але трансляції не було.
Після новин про інавгурацію білоруси вийшли на вулиці. Силовики затримали понад 200 учасників акцій. Протести тривають із 9 серпня. Мітингувальники вимагають відставки Лукашенка й нових виборів. 26 і 27 вересня в Мінську виходили по 100 тис. осіб. Акції поновилися по всій країні. Правозахисна група "Весна" опублікувала імена 350 затриманих за вихідні. З початку демонстрацій схопили понад 10 тис. людей, за даними опозиції.
38-річна Світлана Тихановська після інавгурації оголосила себе єдиним лідером, обраним білоруським народом. Закликала Францію взяти на себе функції посередника в протистоянні.
— Це криза авторитарної влади, яка не може прийняти логіку демократії. І яка утримується силою. Лукашенку доведеться піти, — каже французький президент 42-річний Еммануель Макрон.
Латвія та Естонія розширили санкційні списки проти оточення Лукашенка. До переліку персон нон-грата внесли 101 та 98 посадовців відповідно. США, Велика Британія і Канада теж готуються запровадити санкції.
Євросоюз, США та Канада не визнали легітимність Лукашенка. Привітали з інавгурацією його лише глави Туркменістану і Китаю.
"Україна ніколи не втручалася у внутрішні справи Білорусі й завжди підтримуватиме білоруський народ. З огляду на хід виборчої кампанії та подальші події, сьогоднішня "інавгурація" Лукашенка не означає його визнання легітимним главою держави", — говорить український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, 39 років.
На наступний рік перенесли форум регіонів України та Білорусі, який мав пройти в жовтні у Гродно. На нього планував їхати президент Володимир Зеленський.
— Добре, що Україна не визнала Лукашенка, як і Євросоюз, — каже експерт із міжнародних відносин Володимир Горбач, 50 років. — Ні зустрічей, ні розмов телефоном Зеленського і Лукашенка не буде. Але це не виключає контактів між міністерствами закордонних справ чи посольствами. Уряди можуть підписувати торговельні угоди. Можлива співпраця окремих регіонів і прикордонне співробітництво. Економіки невизнання поки що не стосується. На Мінські переговори також не вплине. Вони й без того відбуваються по інтернет-зв'язку. Про інше місце, назву чи зміну формату можуть домовитися після пандемії коронавірусу. Швидше за все, наступного року.
Коментарі