Верховна Рада України законодавчо закріпила вступ до Північноатлантичного альянсу як пріоритет зовнішньої політики. Законопроект 8 червня підтримали 276 народних депутатів.
— Агресія РФ проти України, анексія Криму та війна на Донбасі довела необхідність невідкладної участі у системі колективної безпеки. Такою є НАТО, — каже депутат Борис Тарасюк, 68 років. Відповідну норму вже запроваджували 2003-го, але за президентства Віктора Януковича її скасували.
"Київ зосереджує увагу на реформуванні та модернізації оборонних і безпекових інституцій. І НАТО підтримує цей процес", — прокоментували рішення Ради в Альянсі.
— Москва з недовірою ставиться до розширення НАТО в бік російських кордонів. Це загрожує нашій безпеці, — заявив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков, 49 років.
— Росія продовжуватиме антиукраїнські дії та риторику поза тим, чи братиме Україна курс на Альянс. Законопроект — декларація про намір, сигнал внутрішній і зовнішній політиці. Відправна точка. Без неї не йшлося про зближення з Альянсом. Лише про співробітництво. Тепер українська дипломатія може говорити з представниками військового блоку про те, як і нам увійти в нього, — говорить експерт-міжнародник 45-річний Богдан Яременко. — Водночас таке рішення зобов'язує державу закріпити відповідні фінансові, людські ресурси на виконання цього завдання. Якщо збираємося вступити до НАТО, маємо відповідати критеріям членства. Це — стабільність політичної системи, верховенство права, заможне суспільство, розвинута економіка, у військовій сфері — відповідність стандартам озброєння.
— Ключова передумова для вступу в НАТО — відсутність конфліктів з іншими державами. Із тліючою війною з Росією в Альянс не вступиш. Ніхто не хоче брати на себе такі ризики. Термін приєднання України до Альянсу залежить від розвитку конфлікту з РФ і від того, наскільки ми доведемо свою здатність до реформ, — говорить Олександр Сушко, 44 роки, науковий директор Інституту Євроатлантичного співробітництва.
Коментарі