З початку 2015 року з європейських напрямків Україна закупила вдвічі більше газу, ніж із Росії. Відповідно 9 млрд кубометрів і 4. Сьогодні країна закачує паливо з чотирьох напрямків: Російська Федерація, Словаччина, Угорщина, Польща.
— Із 1 липня Нафтогаз не імпортував російський газ, — каже експерт з енергетичних питань Михайло Гончар, 51 рік. — А з європейських напрямків паливо надходило. Угорські й польські компанії постачають його, Словаччина ж забезпечує сприятливі умови для транзиту. Це — шок для Газпрому. Він не очікував, що Нафтогазу вдадуться подібні "фокуси". Ще більшим шоком Газпрому було, що його дії проти європейських партнерів не дали результатів. Протягом першого кварталу 2015 року російський монополіст обмежив постачання газу в країни ЄС — закачував його по мінімуму. Хотів, щоб вони не постачали паливо по реверсу в Україну. Але це не дало бажаних наслідків. Компанії продовжували постачання. Паралельно мали намір звертатися з позовами проти Газпрому до міжнародних арбітражних судів. Хоча до них справа не дійшла. Росіяни все швиденько залагодили.
Нафтогазу вдалося максимізувати закупівлю палива з європейських напрямків і мінімізувати залежність від Газпрому. Раніше на це не було політичної волі. В результаті, за 2015 рік маємо імпортувати 18,3 мільярда кубометрів газу. 11,8 із них — із західних напрямків. І лише 6,5 — із російського. Це — оптимальне співвідношення.
Коментарі
1