Несподіване для багатьох союзництво Партії регіонів та Блоку Юлії Тимошенко сколихнуло минулого тижня і так не надто спокійне українське політичне життя. Найбільше запитань до лідерки БЮТу.
— Це свідчить про певні стратегічні домовленості між Партією регіонів та БЮТом, — каже про спільні голосування найбільших парламентських фракцій керівник Центру політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, 47 років. — Водночас дії Тимошенко шкодять стратегічним інтересам усього демократичного табору й можуть дестабілізувати ситуацію в країні.
Для Віктора Ющенка найбільшим ударом від Тимошенко стало подолання вето на Закон про Кабінет Міністрів. Адже він відчутно послаблює президента і посилює уряд. Наприклад, відтепер коаліція має право сама подавати на затвердження Верховною Радою кандидатуру прем"єр-міністра, якщо президент не зробить цього у визначений термін. Те ж стосується міністрів оборони і закордонних справ. Крім цього, Кабмін і міністри можуть відмовлятися від скріплення актів президента і не зобов"язані забезпечувати виконання актів глави держави.
Володимир Фесенко вважає, що в обмін на підтримку вигідних правлячій коаліції законів Юлія Тимошенко виторгувала запровадження імперативного мандату для депутатів місцевих рад. Тобто ті втрачатимуть свої повноваження в разі виходу із фракції політичної сили, за списками якої обиралися. Також Тимошенко домоглася підтримки антикризовиками вигідного їй закону про опозицію.
— Закон про Кабмін для неї зараз не принциповий, хоч уряд і отримає більше влади, — каже про дії Тимошенко колишній нардеп Олег Зарубінський, 43 роки. — Його можна будь-коли змінити 226 голосами.
Іншою причиною такої поведінки лідерки БЮТу директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, 49 років, називає її побоювання залишитися в політичній ізоляції. Це сталося б, якби дійшли компромісу Ющенко, Янукович і Мороз. Вони ж уже були зустрілися й домовилися про доопрацювання Закону про Кабмін і підписання другого універсалу. Але вже наступного дня саме Тимошенко всі ці домовленості фактично знищила.
Юлія Володимирівна завжди латала закони під себе, а не під країну
— Тимошенко зрозуміла, що треба міняти тактику, — вважає політолог. — Беручи участь у подоланні вето, лідерка БЮТу повернулася у велику політичну гру. Показала, що від неї багато що залежить.
Отже, хитке перемир"я між основними політичними гравцями знову порушено. Перемогла логіка війни, а не компромісу. Своїми діями Тимошенко заганяє Ющенка в глухий кут — до конфронтації з урядом і дострокових виборів парламенту. Останнє їй особливо вигідне з огляду на зростання рейтингу БЮТу на тлі падіння популярності інших парламентських партій. З іншого боку, домовленості між Партією регіонів і БЮТом можна розцінювати і як спробу створення в майбутньому двопартійної системи. Це коли виборці чітко ототожнюватимуть владу з Януковичем, а опозицію — з Тимошенко.
— Цього їм не вдасться зробити, — каже про такі перспективи Олег Зарубінський. — Рейтинг Партії регіонів стрімко падає, а Тимошенко вже вичерпала ресурс приросту прихильників. Разом "Регіони" і БЮТ набирають сьогодні не більш як 50%. І то ще до того, як люди не відчули тягар нових комунальних тарифів.
Президент має намір направити ухвалений парламентом Закон про Кабмін до Конституційного суду.
— Звичайно, КС може встановити, що окремі положення закону суперечать Конституції, — каже голова правління Центру соціологічних і політологічних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран, 30 років. — Але це може затягнутися надовго. Доти діятиме ухвалений закон.
Експерт вважає, що навіть позитивне для Ющенка рішення суду не применшить поразки, якої зазнав глава держави. Не зумівши домовитися з учорашніми союзниками, він фактично втратив ті повноваження, які ще недавно не можна було поставити під сумнів.
А суспільство має остаточно зрозуміти, що від українських політиків варто очікувати чого завгодно. Раніше здавався неможливим союз Партії регіонів і соціалістів — але це сталося. Потім так само ніхто не вірив у можливість домовленостей Тимошенко з Януковичем.
— Гру веде Партія регіонів, — говорить Володимир Фесенко. — Вони кинули кістку Тимошенко, але не думаю, що йдеться про стратегічний альянс. Це просто прояв цинічного характеру української політики. Юлія Володимирівна завжди латала закони під себе, а не під країну.
— У Верховній Раді почнеться війна всіх проти всіх, — прогнозує Олег Зарубінський. — Між Тимошенко та Януковичем ніколи не буде дружби, бо вони конкуренти. Тепер недоброзичливцями стали ще й БЮТ і "Наша Україна".
Коментарі