Співпрацю Юлії Тимошенко з антикризовою коаліцією пояснювали просто — відбулося своєрідне пакетне голосування. Мовляв, за допомогу в подоланні президентського вето на закон про Кабмін лідерка БЮТу отримає підтримку в інших, цікавих для неї законопроектах.
Однак все це має досить сумнівний вигляд. На подібні ризиковані й небезпечні для іміджу кроки не наважуються для розв"язання тактичних завдань. Дії Юлії Тимошенко схожі на авантюру, хід "ва-банк" — коли або все, або нічого. Отож надто великою має бути ставка, яка штовхнула Тимошенко до співпраці з "антикризовиками". Закон про опозицію нею бути не може, бо лідерка БЮТу розцінює свій нинішній статус не більше ніж тимчасове непорозуміння.
Вочевидь, заповітним трофеєм є та сама посада прем"єр-міністра, якому за допомогою Юлії Тимошенко розширили повноваження. Не для Віктора Януковича ж БЮТ виривав додаткові можливості ціною таких високих ризиків. Цілком очевидно: якщо Юлія Володимирівна додала прем"єрові повноважень, то боротися за цю посаду вона буде, не чекаючи чергових парламентських виборів 2011 року.
Здобути жаданий портфель Тимошенко зараз може лише в результаті дострокових парламентських виборів. Можна припустити, що переговори "регіоналів" із БЮТ про подолання президентського вето могли йти в пакеті з домовленістю про дострокові парламентські вибори. Наприклад, навесні.
Невдаха волітиме знайти бодай якогось заступництва
Однак виникає логічне запитання: навіщо "регіоналам" нові вибори, якщо вони й так розширили повноваження для прем"єрської посади. Можливо, справа у давньому обопільному бажанні побудувати в Україні двопартійну систему: Партії регіонів і БЮТу. Першим ця авантюра могла б бути цікавою через їхню нинішню залежність від соціалістів і комуністів. Дострокові вибори — вдала нагода позбутися цього причепа.
Утім, викинути з парламенту всіх інших БЮТ і "Регіони" можуть лише суттєвим підняттям прохідного виборчого бар"єру. Наприклад, до 10%. Зважаючи на все, домовленість про дострокові вибори таке передбачає. Це цілком під силу двом найбільшим фракціям Верховної Ради.
Після внесення відповідних змін до виборчого законодавства фракції БЮТ і Партії регіонів без проблем зможуть паралізувати роботу парламенту. Приміром, можна просто ігнорувати його засідання протягом визначеного законом терміну. Цього буде достатньо для оголошення дострокових виборів. Проте імовірніший феєричний саморозпуск парламенту, нагнітання емоцій. Партії регіонів треба буде розійтися з іншими коаліціантами в такий спосіб, аби ні в кого не виникло сумніву — винні в розвалі антикризової коаліції партнери, особливо комуністи.
А Юлії Тимошенко під час розпуску парламенту слід буде продемонструвати ненависть до Януковича. Аби ніхто не сумнівався, що єдиним порятунком для демократії в Україні є лише вона. Інші "помаранчеві" або з нею, або шкідники й саботажники.
Згідно з можливими домовленостями між БЮТ і Партією регіонів перемагає сильніший. Формує уряд і владарює. Іншому залишаються регламентовані законом статус опозиції та права. На цьому, швидше за все, домовленості закінчуються. Що буде далі, кожна зі сторін, мабуть, домислює самостійно.
У цій ситуації Віктор Ющенко потрібен і Партії регіонів, і Блоку Юлії Тимошенко як страховка на випадок можливої поразки. Її не може виключати жодна зі сторін. При цьому цілком можливо, що переможець не гратиметься в демократію і зажадає перетворити Україну на однопартійну державу. Отож потенційний невдаха волітиме знайти бодай якогось заступництва. Таким може стати президент, хоча б і з нинішніми повноваженнями. Ющенкові гіпотетична ситуація теж була б вигідною: він отримає можливість повернутися з ролі статиста на головну політичну арену держави, хай навіть через союз із парламентською опозицією.
І хоча це лише один із варіантів розвитку подій, в Україні можливо все. Саме не зовсім логічне голосування Юлії Тимошенко з антикризовиками та надто просте пояснення своїх дій наштовхують на роздуми про високу ймовірність саме такого сценарію.
Коментарі