У Волгограді стався вибух у пасажирському автобусі. У російських силових структурах говорять, теракт здійснила смертниця, дагестанка 31-річна Наїда Асіялова. Загинули шестеро людей, десятки поранені. Жінка планувала акцію зі своїм чоловіком, росіянином 21-річним Дмитром Соколовим.
—?Це варто розглядати в контексті майбутньої Олімпіади в Сочі (7-23 лютого 2014 року. — "ГПУ"), — коментує політолог 53-річний Андрій Окара. — Ситуація навколо кавказької теми посилює напруження перед змаганнями. Невідомо, хто за цим стоїть. Є люди, які хочуть підірвати авторитет Росії на міжнародному рівні.
Недавно стався випадок в одному із московських районів — Бірюльово, зараз — Волгоград. Доти були численні сутички між кавказцями та росіянами в різних регіонах. Наскільки актуальна проблема міжетнічних відносин?
—?Російсько-кавказькі стосунки зараз на слуху. Насамперед — завдяки тому, що відбулося в Бірюльовому (погром та розграбування овочебази після того, як азербайджанець Орхан Зейналов убив росіянина Єгора Щербакова. — "ГПУ"). Назва району стала відома на весь світ. Зв'язок між цими подіями існує, але тонкий. Теракт у Волгограді є символічною відповіддю на антикавказькі настрої в Москві. Найближчим часом конфлікт може набути ширшого масштабу і розвиватися за жорсткішим сценарієм.
Заговорили про "російській сепаратизм". Раніше кавказці не хотіли жити з росіянами на спільному просторі, а тепер — навпаки. Чи може це мати політичні наслідки?
—?Зараз це популярне прагнення — жити в окремій державі від республік Північного Кавказу (Дагестан, Чечня, Інгушетія, Осетія, Кабардино-Балкарія, Карачаєво-Черкесія та Адигея. — "ГПУ"). Це через те, що побільшало вихідців з усіх кавказьких республік у Москві. Але я такого варіанту не уявляю. Бо цілісність держави — конституційна цінність. Однак дехто з росіян справді налаштовані вороже до кавказців.
Чому зовнішня політика Російської Федерації так зосереджена, з одного боку, на Україні, з другого — на Кавказі, коли Далекий Схід та Сибір значно вагоміші й там є Китай?
—?Для Москви все має значення, але по-різному. Важливість Далекого Сходу не настільки очевидна, як Києва. Бо без України Росія не може стати тим, чим звикла бути — імперією. А сьогодні значна частина політичної еліти — за повернення до імперських традицій у форматі Митного союзу.
Коментарі