На 16.00 вівторка Центрвиборчком опрацював 92,39% виборчих бюлетенів. Результати поки що такі: Партія регіонів — 31,1%, "Батьківщина" — 24,7%, Компартія — 13,6%, УДАР — 13,5%, "Свобода" — 9,95%. Проголосували 58% виборців. Така низька явка означає, що українці загалом розчарувалися в політиці. Так вважає голова Агентства моделювання ситуація Віталій Бала, 47 років.
— Партія регіонів не виграла і не програла. За неї проголосували менше людей, ніж 2010 року в першому турі за кандидата в президента Януковича. Була досить низька явка на Сході й Півдні, тобто серед електорату "регіоналів". Але там ця політсила все одно набрала більшість. По мажоритарних округах влада виконала те, що планувала.
Друге місце "Батьківщина" з 25 відсотками — це підстава радіти чи сумувати для Об'єднаної опозиції?
— У "Батьківщини" була не дуже вдала виборча кампанія, проблеми з висуванням мажоритарників. Видавалося, що вона серйозно програвала ці вибори, відкочуючись на третю позицію після УДАРу. Рейтинг Об'єднаній опозиції повернули поведінка і заяви Тимошенко з-за ґрат. Тобто Юлія Володимирівна знову врятувала "Батьківщину".
Як оцінити результат УДАРу?
— Загалом його рейтинг — це плюс, бо партія вперше на виборах. На округах вони недобрали, бо кандидати від "Батьківщини" були часом сильніші. До того ж УДАР не відстоював своїх претендентів. Це вказує на певну недосвідченість.
Як пояснити успіх Компартії?
— Комуністи на цих виборах — просто красунчики. Вони вдвічі збільшили рейтинг за відсотками. А по мажоритарці не добрали, хоча в Харківській і в Луганській областях могли б. Виборці на Сході голосували проти опозиції й підтримали "Регіони" як головних її опонентів. А комуністи в цьому протистоянні залишилися на узбіччі. КПУ не мотивувала свій електорат голосувати за неї.
Однією з найбільших несподіванок називають те, що "Свобода" потрапила до парламенту та набрала високий відсоток голосів.
— Націоналісти одержали навіть більше, ніж очікували. Це протест громадян проти чинної влади. "Свобода" — єдина партія, яка досягла успіху як за списками, так і по мажоритарці. Це сталося також через незрозумілу позицію УДАРу стосовно того, чи йти в коаліцію, чи ні. Потенційний виборець Кличка проголосував за "Свободу". Також спрацювала закономірність — якщо більшає прихильників лівих, пропорційно зростатиме і підтримка правих.
"Україна — Вперед!" Наталії Королевської з 1,6 відсотка голосів не потрапляє до парламенту. Де її помилка?
— У Королевської були великі шанси. Але в певний момент замість гасел мали з'явитися дії.
Юлія Тимошенко заявляє про голодування через фальсифікації. Чому офіційні лідери опозиції такого не роблять?
— Тимошенко бореться за легітимізацію результату "Батьківщини", бо триває підрахунок голосів. І на цьому етапі можливі фальсифікації. Заява екс-прем'єра покликана сфокусувати увагу на цьому процесі. Невідповідність дій можна пояснити відсутністю комунікації та формування спільної стратегії й поведінки лідерів "Батьківщини".
Навколо яких сил гуртуватиметься більшість у парламенті?
— Партія регіонів може створити більшість і без комуністів. Лише з мажоритарниками. Ситуативна більшість може оформитися автоматично, без серйозних зусиль і підписання угод. "Регіоналам" буде досить проблематично домовитися з комуністами. Успіх на виборах "червоних" серйозно підняв їхні ставки. Тепер комуністи коштуватимуть дорожче.
Коментарі
49