До листопада Україна головуватиме в Комітеті міністрів Ради Європи. Це керівний орган із міністрів закордонних справ 47 держав континенту. Обов'язки чинного голови виконуватиме міністр закордонних справ Костянтин Грищенко. Від імені Ради Європи він вестиме переговори з Євросоюзом та іншими структурами.
— Головувати в Комітеті міністрів почесно для будь-якої країни. Таке буває раз на 25 років, — розповідає колишній міністр закордонних справ Геннадій Удовенко, 80 років. Він очоював 52-у сесію Генеральної асамблеї ООН у 1997–1998 рр. — Україна ретельно готувалася до цієї місії. Дипломати написали спільний план дій із Великобританією та Албанією (наступники України на посаді голови Комітету міністрів Ради Європи. Черговість головування визначається за англійською абеткою. — "ГПУ"). Крім того, ми визначили пріоритетні напрямки на цей час: захист прав дітей, боротьба з безпритульністю, розвиток демократії та самоврядування, пошук спільних відповідей на поширення радикального націоналізму та нетерпимості.
Як учасники Ради Європи ми підписали конвенції з прав людини і вимогою заборони смертної кари, про захист прав національних меншин, хартію із самоврядування. Визнали юрисдикцію Європейського суду. Це важливо, бо наша судова система практично не захищає людські права, тільки в Європі наш громадянин може захиститися від безправ'я. Іще один позитив — діяльність так званої Венеціанської комісії, яка дає оцінку вітчизняним законодавчим актам. І хоч ми вже 16 років входимо в Раду Європи, нас постійно моніторять. Особливо в питаннях захисту національних меншин. Франція і Німеччина нічогісінько не ратифікували й поняття не мають, що таке національні меншини. А до нас постійно їдуть перевіряльники з Ради Європи.
Україна вступила до Ради Європи в листопаді 1995-го. Москва опиралася цьому. Тодішній голова Служби зовнішньої розвідки Евгеній Примаков наполягав, щоби Україна та Росія вступали в Раду Європи разом. І тепер ситуація мало змінилася. Росіяни тільки-но побачили, що ми трохи наближаємося до вступу в Євросоюз, зразу підсунули свій Митний союз. Мовляв, після цього разом підемо в Європу.
Коментарі