Голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко не вважає за потрібне оприлюднювати списки агентів радянських і російських спецслужб в Україні, бо це "порушить їхні громадянські права і загрожує національній безпеці". Про це минулої суботи повідомив народний депутат-"свободівець" Юрій Сиротюк, який у березні направив запит до СБУ й отримав відповідь, де на трьох аркушах пояснюється неможливість назвати співробітників КДБ-ФСБ поіменно.
За словами Сиротюка, позиція СБУ, за підписом голови Служби, свідчить — є чого боятися.
— Це зрада ключової вимоги Майдану. Очевидно, громада прозріє, коли дізнається, хто веде її до щасливого майбутнього, — каже Сиротюк.
Нагадаємо, що після падіння режиму Януковича знову залунали заклики до тотальної люстрації радянських спецслужбістів, що не вдалася за часів ані Ющенка, ані, тим більше, його наступника. Так, Володимир В'ятрович, новопризначений директор Інституту національної пам'яті, заявляв, що розкриття архівів КДБ буде одним із головних завдань Інституту:
— Першочергове завдання — забрати архіви КДБ у спецслужб: Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки та Міністерства внутрішніх справ. Вони досі розпоряджаються документами періоду до проголошення незалежності України, що не мають нічого спільного з оперативно-розшуковою діяльністю. Відповідно, ці документи повинні бути передані до Інституту національної пам'яті.
На своїй першій прес-конференції на новій посаді він заявив, що очиститися від спадку радянських спецслужб Україна має для власної ж безпеки.
— Взимку 2013–2014-го ми отримали політичних в'язнів, швидкі й показово несправедливі суди, правоохоронців, які були інструментом репресій, навіть викрадення й катування, — каже В'ятрович. — Усе це дуже нагадувало те, що відбувалося в 1930–1950-х роках. Такі дії влади тільки посилювали протест українців, які не хотіли повторення радянського минулого, і протест переріс у справжнє повстання.
Втім, відповідь Наливайченка на запит Сиротюка вказує на те, що реалізувати наміри оприлюднити КДБешників буде непросто. Але "Свобода" має намір продовжувати боротьбу за оприлюднення списків агентів КДБ і ФСБ та їхнє усунення з посад в українських органах влади — відповідні плани є в президентській програмі Олега Тягнибока. Успіх антитерористичної операції на сході України, каже голова "Свободи", також залежить від очищення органів влади від російської агентури.
— Чинній владі треба проаналізувати дії режиму Януковича за безпосередніми вказівками Кремля, що призвели до планомірного й послідовного знищення українського війська, — говорить Олег Тягнибок. — Відомо, що багато офіцерів і генералів українського війська — це фактично були агенти Кремля. Як так сталося, що людей із ФСБ призначали на найвищі керівні посади в державі за часів режиму Януковича?
— Я повністю погоджуюся з тим, що останні чотири роки проти українського сектора безпеки тривала цілеспрямована диверсійна операція, і так звана п'ята колона була дуже сильною, — говорить директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.
При цьому Сунгуровський наголошує, що виявлення агентурних мереж є дуже складною роботою, що триває роками.
До речі, приказку про те, що колишніх службистів і військових не буває — принаймні в Росії — минулого тижня було підтверджено. Адже на засіданні колегії міноборони РФ, на якому оголосили про початок маневрів на кордоні з Україною, журналісти помітили останнього начальника Генерального штабу СРСР Володимира Лобова, який вийшов у відставку 1994 року.
Як вказали російські ЗМІ, 1981 року саме Лобов готував радянські війська до маневрів "Захід-81". Масштабні маневри на західних кордонах СРСР тривали близько 10 діб і повинні були переконати Захід, що він не встоїть перед міццю удару радянської військової машини.
За даними російської преси, повернення в МО РФ воєначальника СРСР такого рангу, ідеолога і практика радянської військової школи, означає тільки одне — Російська Федерація справді готується до повномасштабної війни.
Коментарі