Земельне питання завжди було для України не тільки актуальним, але й надто заполітизованим. Можливо, тому досі не створили ринок землі. У цивілізованому світі земля є такою ж нерухомістю, як квартири та будинки. А також товаром, який можна купити й продати. Саме це сприяє залученню в національну економіку значних інвестицій.
Зараз в Україні діє мораторій на купівлю-продаж землі. Заборона торгувати нею закінчується через чотири місяці — 1 січня 2007 року. У вересні з ініціативи Віктора Ющенка планують прийняти Закон "Про ринок землі", що вже пройшов перше читання у Верховній Раді. Президент подав цей законопроект як невідкладний.
На думку глави держави, будь-яке зволікання призводить до зростання масштабів тіньового "земельного базару". Збагачуються лише ділки. А страждають звичайні люди: почасти землі приватизують або здають у довгострокову оренду незаконно. Постійно виникають конфлікти. А держава втрачає гроші, які могла б отримувати від податку на продаж землі.
— Ринок землі Україні вкрай потрібен, — стверджує директор Міжнародного інституту приватизації та управління власністю Олександр Рябченко, 52 роки. — Бо тоді до нас прийдуть інвестиції. Власники землі відчують, що вона дає можливість підприємцям отримувати додатковий розвиток, і необов"язково з її продажу.
Мораторій варто було б продовжити ще років на п"ять
Наприклад, каже економіст, можна буде давати землю під заставу для отримання банківських кредитів.
— Інша справа, що до створення ринку землі треба дуже серйозно готуватися. Не так, що завтра прийняли закон — і все. Так не буває, — пояснює Олександр Рябченко. — Тут потрібна кропітка робота з підготовки нормативно-правової бази. А також створення державних інституцій, які регулювали б відносини на ринку землі й боролися з різноманітними зловживаннями.
Звичайно, розмірковує економіст, можна дати команду зверху — створити до 1 січня такий ринок. Але без підготовчої роботи він перетвориться на базар. Тому треба добре подумати: чи готові ми до повноцінного функціонування ринку землі з 1 січня 2007 року? Щоб не було так, як із ринком цінних паперів — він нібито й діє, але користі від нього ніякої.
— Особисто я проти скасування мораторію на продаж землі, — зауважує директор центру соціальних досліджень "Софія" Андрій Єрмолаєв, 36 років. — На мій погляд, його варто було б продовжити ще років на п"ять. Бо зараз у нас великі проблеми з оцінкою реальної вартості землі, земельними кадастрами, моніторингом земельних ресурсів.
Також відсутня чітка аграрна й земельна стратегія розвитку держави. Її основи тільки розробляють. За дорученням президента в Секретаріаті та Держкомземі створені спеціальні робочі групи, завдання яких — підготувати стратегію дій на 2007 рік. Створення ринку землі не пізніше 1 січня 2008 року передбачено Універсалом національної єдності.
— Тут потрібно враховувати те, що є землі сільськогосподарського й несільськогосподарського призначення, — наголошує Олександр Рябченко. — Я зараз в жодному разі не торкався б питання купівлі чи продажу сільськогосподарських земель. Це не на часі.
Спочатку потрібно створити ринок звичайної землі, вважає експерт. Подивитися, як він буде функціонувати. І лише тоді говорити про землі сільськогосподарського призначення. Бо сьогодні селяни до цього просто не готові.
Коментарі