понеділок, 28 серпня 2006 15:20

Щоб ринок не перетворився на базар

Автор: малюнок: Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ
 

Земельне питання завжди було для України не тільки актуальним, але й надто заполітизованим. Можливо, тому досі не створили ринок землі. У цивілізованому світі земля є такою ж нерухомістю, як квартири та будинки. А також товаром, який можна купити й продати. Саме це сприяє залученню в національну економіку значних інвестицій.

Зараз в Україні діє мораторій на купівлю-продаж землі. Заборона торгувати нею закінчується через чотири місяці — 1 січня 2007 року. У вересні з ініціативи Віктора Ющенка планують прийняти Закон "Про ринок землі", що вже пройшов перше читання у Верховній Раді. Президент подав цей законопроект як невідкладний.

На думку глави держави, будь-яке зволікання призводить до  зростання масштабів тіньового "земельного базару". Збагачуються  лише ділки. А страждають звичайні люди: почасти землі приватизують або здають у довгострокову оренду незаконно. Постійно виникають конфлікти. А держава втрачає гроші, які могла б отримувати від податку на продаж землі.

— Ринок землі Україні вкрай потрібен, — стверджує директор Міжнародного інституту приватизації та управління власністю Олександр Рябченко, 52 роки. — Бо тоді до нас прийдуть інвестиції. Власники землі відчують, що вона дає можливість підприємцям отримувати додатковий розвиток, і необов"язково з її продажу.

Мораторій варто було б продовжити ще років на п"ять

Наприклад, каже економіст, можна буде давати землю під заставу для отримання банківських кредитів.

— Інша справа, що до створення ринку землі треба дуже серйозно готуватися. Не так, що завтра прийняли закон — і все. Так не буває, — пояснює Олександр Рябченко. — Тут потрібна кропітка робота з підготовки нормативно-правової бази. А також створення державних інституцій, які регулювали б відносини на ринку землі й боролися з різноманітними зловживаннями.

Звичайно, розмірковує економіст, можна дати команду зверху — створити до 1 січня такий ринок. Але без підготовчої роботи він перетвориться на базар. Тому треба добре подумати: чи готові ми до повноцінного функціонування ринку землі з 1 січня 2007 року? Щоб не було так, як із ринком цінних паперів — він нібито й діє, але користі від нього ніякої.

— Особисто я проти скасування мораторію на продаж землі, — зауважує директор центру соціальних досліджень "Софія" Андрій Єрмолаєв, 36 років. — На мій погляд, його варто було б продовжити ще років на п"ять. Бо зараз у нас великі проблеми з оцінкою реальної вартості землі, земельними кадастрами, моніторингом земельних ресурсів.

Також відсутня чітка аграрна й земельна стратегія розвитку держави. Її основи тільки розробляють. За дорученням президента в Секретаріаті та Держкомземі створені спеціальні робочі групи, завдання яких — підготувати стратегію дій на 2007 рік. Створення ринку землі не пізніше 1 січня 2008 року передбачено Універсалом національної єдності.

— Тут потрібно враховувати те, що є землі сільськогосподарського й несільськогосподарського призначення, — наголошує Олександр Рябченко. — Я зараз в жодному разі не торкався б питання купівлі чи продажу сільськогосподарських земель. Це не на часі.

Спочатку потрібно створити ринок звичайної землі, вважає експерт. Подивитися, як він буде функціонувати. І лише тоді говорити про землі сільськогосподарського призначення. Бо сьогодні селяни до цього просто не готові.

Зараз ви читаєте новину «Щоб ринок не перетворився на базар». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути